• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws AFM waarschuwt mkb voor alternatieve financiering

Nieuws

Inkomen en vermogen

AFM waarschuwt mkb voor alternatieve financiering

Bron: FD12 apr 20213 min Leestijd

Snel geld lenen met minder gedoe en zonder de lastige vragen. Dat beloven aanbieders van alternatieve financieringsvormen. Het zijn de voordelen van non-bancaire leningen voor het mkb zeggen de aanbieders. Toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) waarschuwt voor de nadelen en risico’s voor vooral de kleine ondernemers.

Factoring

In een vrijdag gepubliceerd rapport spreekt de AFM twijfels uit of zelfregulering voldoende helpt om de kwetsbaarheid van het mkb te verkleinen. Er moeten meer regels komen voor de sector meent de toezichthouder. Het gaat onder meer over oplossingen als factoring. Die markt is vrijwel volledig ongereguleerd.

Bedrijven kopen daarbij facturen van ondernemers op. Dit wordt veelal gepresenteerd als alternatief van de bank. Daarbij beweren de aanbieders met fintech-oplossingen lagere kosten te kunnen bieden, minder risico’s en meer rendement, schrijft het FD.

Woekerrentes

Maar er is natuurlijk een keerzijde. De goedkope leningen zijn helemaal niet zo goedkoop. AFM-bestuursvoorzitter Laura van Geest noemt de leningen spuugduur. ‘Gemiddeld is de rente voor kortlopend krediet 126% op jaarbasis, met uitschieters tot 400%’, aldus Van Geest. Dat klinkt als andere bekende alternatieve financieringsvormen zoals equipment lease, flitskredieten en crowdfunding. Waar woekerrentes op de loer liggen.

Zo kreeg een ondernemer onlangs nog een veel hogere lening dan aanvankelijk aangevraagd via een crowdfundingkrediet. Dat zorgde uiteindelijk voor grote problemen en faillissement kon maar net worden voorkomen. Vorige week diende de rechtszaak over het krediet. Startende ondernemers komen meestal niet in de problemen door slecht ondernemerschap maar door zwakke financiële kennis, blijkt uit de faillissementen.

‘Eenmanszaken en zzp’ers hebben niet altijd de middelen om goed advies in te winnen. De coronacrisis vergroot deze kwetsbaarheid’, schrijft de AFM.

Transparantie

In het AFM-rapport staan een aantal zorgelijke ontwikkelingen. Een ondernemers moet vaak zelf bepalen of zijn financieringsbehoefte verantwoord is. Alternatieve kredietaanbieders letten daarbij niet op de kwetsbare situatie van de kleinere ondernemers. Wie in hoge nood verkeert kan vaak niet overzien wat de gevolgen van de kosten van een extra lening. Ondernemers staan vaak persoonlijk garant wat het risico van huisuitzetting met zich meebrengt.

De toezichthouder schrijft overigens geen tegenstander te zijn van de andere kant van de markt. Het is logisch dat de kredieten duurder zijn dan bankleningen. De alternatieve financiers moeten immers tegen hogere kosten geld uit de markt halen, hebben hogere risico’s en meer risico op wanbetaling. Maar er moet nog flink gewerkt worden aan de transparantie stelt de waakhond. Er staan nog teveel kleine lettertjes in de offertes en overeenkomsten, aldus het FD.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Whatsapp
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

10 feb 2023

2 Min

AFM publiceert aanbevelingen voor verbetering van wettelijke controles

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft een aantal aanbevelingen gedeeld voor accountantskantoren met een reguliere Wta-vergunning. Firma's die bij de ...    >

Lees meer

Nieuws

3 jan 2023

3 Min

Kleine accountant sleept AFM voor de rechter vanwege dubbele straf

Accountantskantoor JPA Van Noort Gassler sleept de Autoriteit Financiële Markten (AFM) voor de rechter. De kleine Haagse firma blijkt twee ...    >

Lees meer

Nieuws

8 dec 2022

3 Min

Nieuwe accountantswet gaat in tegen wettelijke verantwoordingsverdeling

De Raad van State is niet te spreken over de nieuwe voorgestelde accountantswetgeving. Vooral de AFM-bevoegdheid om kantoren aan te ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2023 LexisNexis Risk Solutions.