• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Ondernemers niet blij met verhoging opstaptarief vpb

Nieuws

Economie en politiek, Inkomen en vermogen, Onderneming, Prinsjesdag

Ondernemers niet blij met verhoging opstaptarief vpb

Bron: FD01 sep 20222 min Leestijd

Hans Biesheuvel van Ondernemend Nederland (ONL) is totaal niet te spreken over de voorgenomen verhoging van het opstaptarief in de vennootschapsbelasting. Het tarief gaat van de huidige 15% naar 19%. ‘Helaas zagen we het al aankomen’, zegt de voorzitter van belangenorganisatie ONL. Er werd zelfs rekening gehouden met het zwartste scenario waarbij het verlaagde tarief helemaal zou verdwijnen.

Begrotingsakkoord

De verhoging van het lage tarief in de winstbelasting is een aanslag op het verdienvermogen van het bedrijfsleven in Nederland, zegt Biesheuvel. Met name het midden- en kleinbedrijf zal hier last van krijgen. ‘Onze achterban kampt al met hoge energierekeningen, personeelstekorten en de naweeën van corona’, aldus Biesheuvel. ‘Daar komt dit bovenop, terwijl we juist het verdienvermogen van bedrijven nodig hebben.’

De maatregel hoort bij het uitgelekte pakket in het woensdagnacht bereikte begrotingsakkoord en zou de schatkist structureel €1,5 miljard moeten gaan opleveren. Dat geld kan goed worden gebruikt om het koopkrachtverlies voor huishoudens te verzachten. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland wachten de precieze uitwerking af die op Prinsjesdag zal verschijnen maar waarschuwen dat ondernemers een euro maar één keer kunnen uitgeven.

Gebruikelijk loon dga’s

De werkgeversorganisaties benadrukken dat er juist nu geïnvesteerd moet worden in zaken als de energietransitie. De maatregel raakt naast het mkb ook directeuren-grootaandeelhouders (dga’s), advocaten en vrijgevestigde specialisten die hun inkomsten via een bv laten lopen. De bv draagt winstbelasting af en vervolgens betalen de dga of andere aandeelhouders van de bv in box 2 belasting over winstuitkeringen.

Het kabinet had al voornemens om de heffing in box 2 op inkomen uit vermogen te verhogen. De ingeslagen weg werd bovendien bevestigd door een onderzoek naar vermogensongelijkheid onder leiding van voormalig CPB-directeur Laura van Geest. Staatssecretaris Marnix van Rij (fiscaliteit, CDA) gaat nog verder invulling geven aan voorgestelde maatregelen van de onderzoekscommissie. Hoogstwaarschijnlijk zal Van Rij ervoor kiezen de dga’s zichzelf een hoog loon te laten uitkeren waarover loonbelasting moet worden betaald. Men mag dan niet langer afwijken van het loon dat wordt betaald in de meest vergelijkbare dienstbetrekking.

Ook profijt voor grootbedrijf

Bij invoering van de beoogde verhoging gaat het tarief terug naar het niveau van 2019. De afgelopen vier jaar werd het tarief juist verlaagd en de drempel verhoogd. Dit jaar ligt die drempel tot €395.000 winst. Boven die grens geldt het reguliere tarief van 25,8%. Dit voorjaar werd al aangekondigd dat die drempel omlaag gaat naar twee ton winst. Dat moet volgend jaar €1,3 miljard opleveren.

Het vorige kabinet kondigde verlagingen van de vpb-tarieven in de eerste en tweede schijf met als argument verbetering van het vestigingsklimaat. Evenals compensatie voor verbreding van de grondslag van de winstbelasting. Het standaardtarief ging niet omlaag het opstaptarief wel. Deskundigen hadden al langer twijfels over het lage tarief. De kosten zijn fors en verlaagd men name de belastingdruk voor het mkb. Echter profiteert ook het grootbedrijf van het tarief. Nederland is overigens een van de weinige Europese landen met een opstaptarief, aldus het FD.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Marco Bik

Blog

17 jun 2025

4 Min

Boekenonderzoek niet iets om bang voor te zijn

Marco Bik van Jongbloed Fiscaal Juristen legt uit hoe ondernemers zich het beste kunnen voorbereiden op een bezoek van de ...    >

Lees meer

Wetenschapper in actie

Blog

27 mei 2025

3 Min

Mkb innoveert fiscaal voordelig met de WBSO

Nederlandse mkb'ers hebben in 2024 volop gebruik gemaakt van de fiscale regeling WBSO om te innoveren.

Lees meer

MKB'ers werken samen aan innovatief project

Blog

22 mei 2025

3 Min

MIT: vraag vanaf 10 juni subsidie aan voor mkb-innovatie

Vanaf dinsdag 10 juni 2025 kun je als mkb’er weer subsidie aanvragen voor R&D-samenwerkingsprojecten via de regeling Mkb-innovatiestimulering Regio en ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.