• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Adviessignalen
      • Aangiftesoftware voor het bedrijfsleven
      • Jaarrekening
      • Alle aangifteoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens productnieuws
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Jaarrekening
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • RGS
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Notariaat
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Inkomen en vermogen Controleur fiscus meldde zijn buitenlandse rekening niet

Nieuws

Inkomen en vermogen

Controleur fiscus meldde zijn buitenlandse rekening niet

Bron: FD02 jun 20234 min Leestijd

Als jonge twintiger had hij al aanzienlijke spaartegoeden, omdat hij door zijn visuele beperking bij zijn ouders bleef wonen en vrijwel zijn volledige inkomen kon sparen. In de jaren negentig probeerden Duitse, Deense, Belgische en Luxemburgse banken actief spaargeld aan te trekken in Nederland door middel van hoge rentetarieven.

Luxemburgse bank

Op bijna dertigjarige leeftijd opende hij in november 1995 een rekening bij de Luxemburgse bank Banque et Caisse d’Epargne de l’État, CBEE genaamd. Op dat moment had hij ongeveer 200.000 gulden gespaard, wat gelijk stond aan €90.000. Dit bedrag parkeerde hij in Luxemburg.

Twee jaar later, in oktober 1997, begon hij als begin dertiger te werken bij de Belastingdienst, waar hij werd opgeleid tot controleur.

Van Fukui naar ING

Toen hij trouwde met een vrouw uit Japan ontving hij een bruidsschat van zijn schoonouders, die ook bij CBEE werd gestald. Hetzelfde gold voor de opbrengst van zijn wijncollectie, die hij verkocht voor €49.500. Daarnaast werd het erfdeel van €40.000 van zijn moeder, evenals €55.000 aan spaartegoeden uit de periode van 2003 tot 2011, ook naar CBEE overgemaakt.

Zijn Japanse echtgenote had een rekening bij de Fukui Bank, die lange tijd geen saldo had. In 2014 werd echter al het geld vanuit Luxemburg overgeboekt naar Japan en werd de rekening bij CBEE gesloten. Het echtpaar was zich ervan bewust dat de yen sterk was ondergewaardeerd. In 2017 werden de yens verkocht en het geld werd overgeboekt naar ING in Nederland. Tussen 2014 en 2017 steeg de yen met ongeveer 10% ten opzichte van de euro.

Uiterst zorgvuldig

In het personeelsreglement van de Belastingdienst wordt benadrukt dat werknemers van het ministerie van Financiën uiterst zorgvuldig en nauwgezet moeten zijn bij het nakomen van hun fiscale verplichtingen. Op 20 februari 2018 ontving de controleur een brief van zijn werkgever waarin stond dat er een onderzoek naar hem was gestart, omdat er vermoedens waren dat hij minstens één rekening in Luxemburg had, waarvan geen melding was gemaakt in zijn ingediende aangiften inkomstenbelasting.

De man diende een ‘Verklaring verificatie buitenlands vermogen’ in om de herkomst van het bedrag van twee ton in guldens, dat hij in eind 1995 had gestort, te verklaren. Hij gaf een uiteenzetting van de geschiedenis van zijn spaargeld, inclusief de bruidsschat, de wijncollectie, de erfenis en uiteindelijk de overboeking naar Japan.

Op 20 mei 2021 sloten de Belastingdienst en het echtpaar een ‘Vaststellingsovereenkomst Verhuld Vermogen’. Deze overeenkomst betrof de Japanse echtgenote, die opzettelijk onjuiste aangiften van inkomstenbelasting had gedaan. Vanwege het vertrouwen in haar echtgenoot werd haar geen boete opgelegd, maar er was wel een navordering van ruim €32.000.

Ernstige integriteitsschending

Het dossier bleef echter voortduren. Op 1 november van het voorgaande jaar verzocht de Staat, de uiteindelijke werkgever van de controleur, het Onderzoeksbureau Integriteit Financiën (OIF) om te bepalen of verder onderzoek nodig was. Het OIF oordeelde dat dit niet het geval was.

Desondanks moest de man op gesprek komen bij de regiodirecteur van belastingkantoor MKB Eindhoven. Tijdens dit gesprek waren een adviseur rechtspositie en een arbeidsjurist aanwezig, omdat er vermoedens waren van een “ernstige integriteitsschending” waarvoor mogelijk disciplinaire maatregelen zouden volgen, zoals vermeld in de aankondigingsbrief voor het gesprek.

Tijdens het gesprek verklaarde de man: “Ik heb altijd naar eer en geweten mijn belastingaangiftes ingevuld.” Desondanks werd hij geschorst en de Belastingdienst was van plan een ontbindingsprocedure te starten. Als gevolg hiervan meldde de man zich ziek.

Inkeerregeling

Het kwam tot een rechtszaak waarin de Belastingdienst/Staat de man wilde ontslaan vanwege langdurige onjuiste aangiften en het niet gebruikmaken van de inkeerregeling.

De advocaat van de controleur betoogde dat hij de inkeerregeling weigerde omdat hij altijd oprecht zijn aangiftes had ingevuld en bovendien 25 jaar lang uitstekend had gefunctioneerd. Ontslag was volgens de advocaat niet gerechtvaardigd gezien de ingrijpende gevolgen.

Volledig arbeidsongeschikt

De rechter oordeelde dat de man als toezichtmedewerker van de Belastingdienst niet kon volhouden dat hij het vermogen op zijn Luxemburgse bankrekeningen niet hoefde op te geven in zijn aangiften. Desondanks had hij er gedurende minstens tien jaar herhaaldelijk voor gekozen om zijn buitenlandse bankrekeningen niet te vermelden. Hij had de plicht om deze rekeningen in zijn aangiften op te nemen, maar hij had ervoor gekozen dit niet te doen, wat hem ernstig kon worden verweten.

De man mocht dus worden ontslagen en vanwege zijn ernstig verwijtbare gedrag had hij geen recht op een transitievergoeding. In de tussentijd blijft de man sterk visueel beperkt en is hij afhankelijk van hulp van anderen in zijn dagelijks functioneren. Als gevolg van zijn werkloosheid is de controleur volledig arbeidsongeschikt geworden, aldus het FD.

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Whatsapp
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

20 sep 2023

8 Min

Prinsjesdag 2023: De belangrijkste fiscale maatregelen

Op Prinsjesdag heeft het kabinet de fiscale maatregelen voor 2024 bekend gemaakt. In dit artikel zetten we de belangrijkste voor ...    >

Lees meer

Nieuws

14 aug 2023

3 Min

Opsporingsactie Belastingdienst Zwitsers vermogen levert weinig op

De Belastingdienst trachtte in 2017 een afschrikkend effect te creëren onder belastingplichtigen met eventueel onvermeld vermogen bij de Zwitserse bank ...    >

Lees meer

Geld_munten_kist_schatkist

Nieuws

14 jul 2023

3 Min

Schatkist loopt mogelijk 100 miljard euro mis

De Belastingdienst loopt risico bij het innen van vijf belastingen die een derde van de jaarlijkse inkomsten vertegenwoordigen. Uit interne ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2023 LexisNexis Risk Solutions.