• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag 2021
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Lidstaten EU liggen dwars bij eerlijker belastingbeleid

Nieuws

Economie en politiek

Lidstaten EU liggen dwars bij eerlijker belastingbeleid

Bron: Trouw15 jun 20204 min Leestijd
Europa_wereldbol_wereld_vlag_grensoverschrijdende constructies

Europese lidstaten liggen herhaaldelijk dwars bij overleg over een eerlijke belastingheffing in Europa. Dit kunnen zij ongestoord omdat de Brusselse overleggroep waarin de afspraken worden gemaakt anoniem en vertrouwelijk is. Lidstaten kunnen zo ongehinderd beleid afhouden waarmee ze afstand zouden doen van hun gunstige vestigingsbeleid waarmee ze hopen multinationals aan te trekken.

Belastingafspraken Frankrijk en Duitsland

Dit blijkt uit een groot aantal vertrouwelijke documenten die onderzoeker Martijn Nouwen met juridisch getouwtrek wist te verkrijgen. Op het onderzoek naar die documenten promoveerde hij donderdag aan de Universiteit van Amsterdam. Het overlegorgaan waar het om gaat is de zogeheten Gedragscodegroep, waarin topambtenaren van verschillende ministeries van financiën samenkomen om te onderzoeken hoe zij de schadelijke belastingconcurrentie tussen de lidstaten kunnen verkleinen.

Dit zou een ‘gelijker speelveld’ moeten creëren zodat bedrijven minder kunnen profiteren van de verschillende belastingregimes binnen de Europese Unie. Uit de vele gespreksverslagen blijkt echter dat de topambtenaren gemakkelijk kunnen protesteren als bepaalde afspraken hun niet aanstaan. Zo blijkt dat zowel Frankrijk als Duitsland meerdere keren hebben geweigerd om de belastingafspraken van hun eigen fiscus met multinationals openbaar te maken, dat schrijft Trouw.

Zonder enige consequentie

Juist de kleinere landen die het meeste kritiek hebben gekregen op hun belastingafspraken blijken uit de gespreksverslagen dit keer welwillend. Pas na herhaaldelijke druk van deze kleinere landen gingen Frankrijk en Duitsland overstag. Verder zag Nouwen in de documenten dat Luxemburg en Gibraltar zonder enige consequentie wegkwamen met het niet-naleven van eerder gemaakte afspraken over belastingrulings. Ondanks het verbod op deze rulings bleven die landen daar mee doorgaan. “Toen de andere lidstaten daar binnen de Gedragscodegroep achter kwamen, heeft dat niet tot adequate actie geleid”, zegt Nouwen.

Nederland blijkt er de laatste jaren wel voor te hebben gepleit dat op zijn minst de notulen openbaar gemaakt konden worden, zoals bij andere overleggroepen ook gebruikelijk is. Dit voorstel werd voortdurend weggestemd. Ambtenaren zouden namelijk in dat geval niet meer vrijuit durven praten over hun nationale belastingbeleid.

Verbazing

Nouwen was de enige die inzicht kreeg in hoe het er aan toe ging in de overleggroep. Zelfs de Europarlementariërs die verantwoordelijk zijn voor de Gedragscodegroep mochten de 2500 documenten niet zien. “Eén keer konden zij een kamertje in waarin de documenten op tafels lagen. Daar konden ze onder toezicht van opgestelde camera’s, zónder koffie, even in bladeren.”, stelt Nouwen.

In het proefschrift van Nouwen zijn citaten uit verschillende top-overleggen terug te vinden. Nouwen verwacht dat de leden van het Europarlement het daarom met verbazing zullen lezen. Hij benadrukt verder dat de groep, die al twintig jaar bestaat, ook successen heeft geboekt. Het gaat vaak op Europees niveau mis maar op nationaal niveau heeft de groep wel degelijk schadelijke wetgeving weten te voorkomen, aldus Trouw.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Cryptovaluta_bitcoin_blockchain

Column

23 dec 2021

5 Min

Op naar de uitwisseling van informatie over crypto bezittingen!

De DAC8 gaat de Europese regels rondom het uitwisselen van gegevens van crypto-holdngs veranderen. Samad licht dit in deze column ...    >

Bekijk meer

Nieuws

15 nov 2021

2 Min

Transparantie vennootschapsbelasting: mijlpaal of mager stapje?

Het Europees Parlement heeft definitief groen licht gegeven rondom nieuwe regels om belastingontwijking tegen te gaan. Onder de nieuwe regels ...    >

Lees meer

Nieuws

5 aug 2021

2 Min

Belastingeis van €380 miljoen in België voor Ahold Delhaize

De Belgische fiscus heeft een eis van €380 miljoen op de deurmat van supermarktketen Delhaize gegooid. Delhaize is onderdeel van ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2022 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring