• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Onderzoek Europese Commissie naar Nike toont staatssteun aan

Nieuws

Economie en politiek

Onderzoek Europese Commissie naar Nike toont staatssteun aan

Bron: FD23 jul 20193 min Leestijd

Zijn de 2.000 medewerkers van Nike in Nederland eenvoudige ‘dozenschuivers’? Of dragen zij bij aan de winst van het sportmerk? De Europese Commissie is van mening dat dit laatste het geval is en volgens hen heeft de Belastingdienst de Amerikaanse multinational bevoordeeld door in de belastingaanslag uit te gaan van ‘dozenschuivers’. Dat schrijft het FD.

Onderzoeksbesluit

De Europese Commissie stelde in januari een onderzoek in naar de fiscale behandeling van Nike in Nederland. Eurocommissaris Margrethe Vestager van mededinging heeft het onderzoeksbesluit gepubliceerd. En dit biedt een kijkje in de Nederlandse rulingprakijk. Vestager neemt vijf afspraken op de korrel, van 2006 tot 2020. De rulings gaan over de vraag hoe de winst die in Hilversum binnenkomt, wordt verdeeld.

BV-CV-structuur

Vanuit Hilversum bedient Nike Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Het eigendom buiten de Verenigde Staten van merkrechten, merknamen en octrooien bevindt zich ook in Hilversum. Dat zit in twee commanditaire vennootschappen (CV’s). Een groot deel van de rechten kwam in 2015 over van Bermuda. De CV’s hebben het intellectuele eigendom in licentie gegeven aan de werkbedrijven in Hilversum. Die betalen daar royalty’s voor. Op deze manier blijft er minder winst over waar belasting over geheven kan worden.

CV’s hoeven in Nederland geen winstbelasting te betalen, vanuit de gedachte dat die elders wordt afgedragen. In de praktijk gebeurt dat echter meestal niet. Overigens maken antimisbruikmaatregelen vanaf volgend jaar een eind aan deze CV-BV-structuren.

Arm’s length-principe

Om ondernemingen gelijke kansen te geven, moeten overheden dochterbedrijven van multinationals en onafhankelijke bedrijven even zwaar belasten. Consequentie van dit uitgangspunt is dat de winsten en verliezen uit transacties tussen gelieerde bedrijven fiscaal op dezelfde manier moeten worden verdeeld als zou zijn gebeurd bij onafhankelijke bedrijven. Dit ‘arm’s length-principe’ zorgt voor zakelijke verrekenprijzen, zodat bedrijven fiscaal gelijk worden behandeld.

Binnen het arm’s length-principe bestaan verschillende manieren om verrekenprijzen te bepalen. Nike neemt bv’s in Hilversum als vertrekpunt en vindt dat die zakelijk worden beloond voor hun prestaties met een nettowinst die tussen de 2 en 5 procent van de verkoopopbrengst ligt. De Europese Commissie vindt dat de fiscus hier een stokje voor had moeten steken, omdat Nike de verrekenprijsmethode nauwelijks onderbouwt in zijn aanvragen voor de rulings. Daarnaast moet de vaste beloning niet gekoppeld zijn aan de werkbedrijven, maar aan de CV’s die eigenaar zijn van het intellectuele eigendom.

Anders dan Nike doet voorkomen, is het werk bij de bv’s in Hilversum namelijk niet routinematig. De werknemers spelen een belangrijke rol bij inkoop en productie, marketing en verkoop, financiën en administratie. De CV’s hebben geen personeel in dienst en geven alleen rechten in licentie. De ondernemersrisico’s liggen zodoende bij de werkbedrijven en niet bij de CV’s.

Nike is spekkoper

De Nederlandse schatkist loopt belastinginkomsten mis en andere bedrijven worden op achterstand gezet door de rulings, concludeert Vestager voorlopig. Ze heeft geen boete gehangen aan de verboden staatssteun. Daarvoor ontbreken nog gegevens. Het definitieve besluit van de Commissie valt op zijn vroegst halverwege 2020.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Whatsapp
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

20 mrt 2023

2 Min

Fiscalist van de sterren opgepakt in Italië

De Nederlandse "fiscalist van de sterren" Frank B. is afgelopen week gearresteerd in Italië op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. ...    >

Lees meer

Nieuws

14 feb 2023

2 Min

Belastingdienst gaat komende tijd monitoren op belastingontwijking via STAK

De fiscus gaat de komende tijd goed in de gaten houden in welke mate belastingplichtigen via een Stichting Administratiekantoor (Stak) ...    >

Lees meer

Nieuws

9 feb 2023

3 Min

Bestrijding brievenbusfirma’s vooral Brusselse verantwoordelijkheid

In de strijd tegen belastingontwijking heeft het kabinet een een speciale commissie opgesteld om zogenaamde brievenbusfirma's aan te pakken. In ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2023 LexisNexis Risk Solutions.