• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Nextens Naslag
      • Nextens Naslag International
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Nextens Tex
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Inkomen en vermogen Aanpak belastingontwijking wordt uitgesteld

Nieuws

Inkomen en vermogen

Aanpak belastingontwijking wordt uitgesteld

Bron: FD23 feb 20222 min Leestijd

Het wetsvoorstel dat belastingontwijking moet tegengaan en dubbele belastingheffing moet voorkomen krijgt geen prioriteit van staatssecretaris van Financiën, Marnix van Rij. Fiscaal adviseurs zijn er niet over te spreken, maar belastingwetenschappers staan daarentegen positief tegenover het voorstel. De Aanpassing kwalificatiebeleid (buitenlandse) rechtsvormen, zoals het wetsvoorstel heet, gaat over wanneer een commanditaire vennootschap (cv) in Nederland belasting moet betalen.

Herprioritering

Voorganger Hans Vijlbrief hield vorig jaar een consultatie over het voorstel met het voornemen om de wetswijziging per 1 januari in te laten gaan. Van Rij schrijft in zijn beleidsprioriteiten die hij vorige week naar de Kamer stuurde dat hij de indiening van het voorstel een jaar uitstelt. De reden voor de verplaatsing naar het derde kwartaal van 2023: ‘herprioritering’.

Als partner bij EY was Van Rij tot drie jaar terug global leader private cliënt services in de advieswereld. Dat is opvallend gezien een deel van de advieswereld niet blij is met het voorstel. Renier Kooiman, docent belastingrecht aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van het wetenschappelijk bureau van belastingadviesorganisatie Deloitte, is verbaasd over het uitstel.

Hybride mismatches

De adviespraktijk heeft bezwaar omdat veel structuren worden geraakt door de wetswijziging. Bovendien zou het anonimiseren van vermogen via een cv of familiefonds niet meer mogelijk zijn, stelt Kooiman. ‘Vanuit de wetenschap zijn er positieve geluiden, omdat het voorstel eindelijk een keer een probleem op een fundamentele wijze aanpakt en de wet er eenvoudiger van wordt.’

Een cv biedt mogelijkheden om winstbelasting te ontwijken. Die rechtsvorm is namelijk in sommige gevallen niet belastingplichtig. Dat hangt af van uiteenlopende eisen die gelden voor deelname in een open dan wel een gesloten cv. Dat Nederlandse onderscheid is uniek en kan leiden tot zogeheten hybride mismatches met buitenlandse belastingstelsels. Waardoor winsten soms onbelast blijven.

Bezwaarmakers

Met het nieuwe voorstel wordt de belastingplicht voor alle cv’s geschrapt. Daarvoor in de plaats worden voortaan de bedrijven of personen die deelnemen aan de cv aangeslagen voor de belasting. Deze aanpassing raakt dus ook binnenlandse situaties zonder mismatches. Precies daarom maakten belastingadviseurs en vermogensbeheerders bezwaar tegen de aanpassing.

Vermogende particulieren gebruiken de open cv om privé geen inkomstenbelasting te hoeven betalen over hun vermogen. In plaats daarvan betalen zij dan winstbelasting vanuit de vennootschap.

Box 3-heffing

Ook pensioenfondsen maakten destijds bezwaar tegen het wetsvoorstel. De wijziging heeft namelijk gevolgen voor het zogeheten Fonds voor Gemene Rekening (FGR). De fondsen gebruiken de FGR voor beleggingen waarin meerdere fondsen deelnemen. Ook familiefondsen brengen vaak hun vermogen onder in een FGR. ‘Er zijn wat praktische problemen’, zegt Kooiman.

‘Maar waarom schuif je de meest fundamentele wijziging in de winstbelasting van de afgelopen jaren naar achteren, terwijl die de wet simpeler maakt? Het is prima mogelijk om met technische aanpassingen of een ruimer overgangsrecht aan praktische bezwaren tegemoet te komen.’ In een reactie laat Financiën weten dat het uitstel onder meer te maken heeft met het arrest van de Hoge Raad over de box 3-heffing.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Scrabble letters vormen het woord sparen

Nieuws

4 feb 2025

3 Min

Landsadvocaat waarschuwt: nieuwe box 3-heffing juridisch kwetsbaar

Het kabinet wil vanaf 2028 een nieuwe belasting op sparen en beleggen invoeren. Maar de landsadvocaat waarschuwt voor juridische problemen, ...    >

Lees meer

spaarvarken, box 3-heffing

Nieuws

27 jan 2025

2 Min

Box 3-vernieuwing gaat door: hybride stelsel ondanks kritiek

Het kabinet blijft vasthouden aan de plannen voor een vernieuwd box 3-stelsel, ondanks stevige kritiek van de Raad van State. ...    >

Lees meer

Nieuws

15 jan 2025

3 Min

Belastingdeskundigen waarschuwen: Teruggave box 3 wordt overschat

De Belastingdienst en het ministerie van Financiën hebben de impact van het box 3-debacle mogelijk te hoog ingeschat, stellen belastingadviseurs ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.