• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag 2021
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Columns B2C E-commerce en btw: wel of geen drempelbedragen?

B2C E-commerce en btw: wel of geen drempelbedragen?

Mr. C.F.C. (Frank) Resseler - partner bij BTW INSTITUUT te Dordrecht11 apr 2018

Webshops

De verkopers van die pakketjes zijn bijvoorbeeld Nederlandse webshops die via een eigen website goederen verkopen. Daarover wordt dan door de verkoper btw afgedragen. Als diezelfde verkopers ook goederen verkopen en laten afleveren bij consumenten in andere EU-lidstaten, dan weet men over het algemeen wel van die regeling met drempelbedragen. Voor de kenner: de regeling ‘afstandsverkopen’. In beginsel zijn alle verkopen aan particulieren in andere EU-lidstaten btw-belast in het land van de koper. Echter, tot een bepaald drempelbedrag (elk land heeft zijn eigen drempelbedrag, variërend van € 35.000 tot € 100.000) wordt btw geheven in het land van vertrek van de goederen. Bij overschrijding van een drempel in een bepaald land, wordt de verkoper daar btw verschuldigd. Dat betekent dat de verkoper in dat land een btw-nummer moet aanvragen en btw-aangiften moet indienen. Voor menig webshop betekent dat meerdere registraties en aangifte- en administratieve verplichtingen. Een Nederlandse webshop die te maken heeft met drempeloverschrijdingen in België, Duitsland, Frankrijk heeft er per jaar 37 (!) btw-aangiften bij.

Gelukscoaches

Onder verwijzing naar de titel van deze column: voor accijnsgoederen geldt geen drempel! Dat is dus opletten voor de startende ondernemer op wijngebied (waarschijnlijk omdat we in Nederland al te veel online kinderkledingwebshops, fotografen en gelukscoaches hebben, zien we in onze adviespraktijk een toename op dat gebied). Vanaf de eerste fles dient dus al lokaal btw te worden afgedragen. Doet men dit niet en de (lokale) belastingdienst ontdekt dit, dan gelden er in sommige landen forse naheffingen en boetes. Vergeet trouwens ook niet om even de accijnsregelgeving goed te laten toetsen.

Platform

Het komt ook voor dat webshops niet via een eigen website maar via een platform verkopen. De webshop legt zijn voorraad dan bijvoorbeeld bij Amazon in Duitsland neer en Amazon zorgt via de Amazon-website voor de verkoop en aflevering. In de meeste gevallen heeft de webshop dan een eigen account en kan elke koper zien van wie wordt gekocht. De webshop verkoopt btw-technisch dan zelf aan de consument en is geen sprake van een verkoop aan- en door Amazon.

Btw-nummer

De praktijk leert dat men nog steeds redeneert vanuit de regeling afstandsverkopen. Dus als aan Duitse particulieren wordt verkocht, draagt de webshop tot het drempelbedrag van € 100.000 Nederlandse btw af. Echter, ook hier spelen drempelbedragen geen rol. Btw-technisch heeft de webshop eerst eigen goederen van Nederland naar Duitsland overgebracht, welke overbrenging als een intracommunautaire transactie moet worden behandeld. De aankomst is een intracommunautaire verwerving, die door de webshop in een Duitse btw-aangifte moet worden aangegeven. Daartoe is direct een Duits btw-identificatienummer nodig. Alle verkopen vallen vervolgens vanaf de eerste verkoop onder de heffing van 19% Duitse Mehrwertsteuer. Let op: de Duitse Mehrwertsteuer is begrepen in het door de consument betaalde bedrag. De door het platform in mindering gebrachte provisie / handling fee etc. vermindert de maatstaf van heffing niet!

Verkeersdrempels

In de toekomst wordt het nakomen van btw-verplichtingen inzake online verkopen voor de webshop een stuk eenvoudiger. Sterker nog, de drempels van de regeling afstandsverkopen verdwijnen en in plaats van lokale btw-aangifteverplichtingen wordt het begrip ‘one-stop-shop’ geïntroduceerd. Persoonlijk zie ik overigens graag meer drempels als het gaat om de toenemende online sales: verkeersdrempels…

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

auto

Column

1 feb 2022

3 Min

Financial lease en btw

Onderscheid tussen operational lease en financial lease voor de btw lijkt vrij simpel. Maar is dat wel zo? Jan Plant ...    >

Bekijk meer

Nieuws

27 jan 2022

1 Min

Uiterste aangifte- en betaaldatum btw voor maand december en 4e kwartaal

31 januari 2022 is de uiterste aangifte- en betaaldatum voor de maand december en het 4e kwartaal van 2021.

Lees meer

Interview

10 dec 2021

4 Min

Essentiële btw-software voor het verkopen van essentiële onderdelen

We spreken Eric Bogaars, Head of Accounting bij Essentra Benelux, en stellen hem wat vragen over het bedrijf, de btw-aangifte, ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2022 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring