• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Belastingkorting via loting stimuleert eerlijkere aangiftes

Nieuws

Fiscale kennis, Fiscale vak

Belastingkorting via loting stimuleert eerlijkere aangiftes

Bron: FD19 mrt 20253 min Leestijd
Belastingrente

Nu het seizoen van de belastingaangiftes weer is begonnen, onderzoekt de Belastingdienst nieuwe manieren om correcte aangiftes te stimuleren. Uit onderzoek blijkt dat belastingkortingen een effectieve prikkel zijn, maar duur in uitvoering. Een goedkoper alternatief is het verloten van kortingen, wat vergelijkbare resultaten oplevert.

Beloningen verhogen naleving van belastingregels

Het Kenniscentrum Psychologie en Economisch Gedrag (KPEG), onderdeel van de Universiteit Leiden, voerde in opdracht van de Belastingdienst een studie uit naar de invloed van belastingkortingen op de juistheid van aangiftes. Dit sluit aan bij de bredere wens van de fiscus om naleving niet alleen via controles en sancties af te dwingen, maar ook door klantvriendelijke methoden en positieve prikkels te benutten.

De onderzoekers ontdekten dat belastingplichtigen die een vooringevulde aangifte kregen waarin hun inkomen te laag stond, eerder geneigd waren deze correct te wijzigen als ze een belastingkorting in het vooruitzicht hadden. Opvallend was dat een korting van 26% het meest effectief was, terwijl hogere en lagere kortingen minder effect hadden op de naleving.

Loting als kostenbesparend alternatief

Hoewel belastingkortingen effectief blijken, is het financieel onhaalbaar om iedereen te belonen. Daarom werd in een tweede experiment onderzocht of een lotingsmechanisme een vergelijkbaar effect kan hebben. In deze proef kreeg een deel van de deelnemers gegarandeerd 26% korting bij een correcte aangifte, terwijl anderen slechts een kans van 1 op 10 hadden op deze beloning.

De resultaten toonden aan dat de loting net zo effectief was als de gegarandeerde korting. Dit suggereert dat het verloten van belastingkortingen een haalbaar en kostenefficiënt middel kan zijn om correcte aangiftes te bevorderen.

Belastingmoraal en toekomstperspectief

Uit het onderzoek bleek dat kortingen geen invloed hadden op het vertrouwen in de Belastingdienst, wat vooraf wel werd verwacht. Wel nam bij sommige proefpersonen de intrinsieke motivatie om belastingregels correct na te leven licht toe.

In een reactie laat de Belastingdienst weten dat de resultaten laten zien dat belastingkortingen, en met name een lotingsmechanisme, doeltreffend kunnen zijn om de naleving te verbeteren. De fiscus zal nu onderzoeken of en hoe deze inzichten in de praktijk kunnen worden toegepast. Of de Belastingdienst binnenkort zijn eigen ‘belastingloterij’ introduceert, blijft voorlopig nog de vraag.

Bezwaar maken tegen een belastingaanslag of beslissing?

Vanaf 2025 kan dit ook digitaal.

Bekijk het pakket
Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

9 apr 2025

2 Min

Belastingdienst wint zaak over dividendstrippen

De Belastingdienst heeft een belangrijke overwinning behaald in de rechtszaak over dividendstrippen, waarbij voormalige dochterbedrijven van ABN Amro in hoger ...    >

Lees meer

Vrouw doet met veel plezier aangifte inkomestebelasting

Blog

25 feb 2025

6 Min

Tips aangifte inkomstenbelasting 2024

Vanaf 1 maart kun je weer aangifte inkomstenbelasting 2024 doen. Ook dit jaar hebben we een lijst met de belangrijkste ...    >

Lees meer

spaarvarken, box 3-heffing

Nieuws

27 jan 2025

2 Min

Box 3-vernieuwing gaat door: hybride stelsel ondanks kritiek

Het kabinet blijft vasthouden aan de plannen voor een vernieuwd box 3-stelsel, ondanks stevige kritiek van de Raad van State. ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.