• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Nextens Naslag
      • Nextens Naslag International
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Nextens Tex
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Fiscaal 2019 goed beginnen: 5 uitgelichte veranderingen

Artikel

Fiscale vak

Fiscaal 2019 goed beginnen: 5 uitgelichte veranderingen

Nancy van Bemmel09 jan 20193 min Leestijd

Fiscaliteit is een boeiend vak door de continue veranderingen. Ook afgelopen Prinsjesdag zijn weer de nodige wijzigingen aangebracht. We lichten er 5 uit, om 2019 goed geïnformeerd te beginnen.

1. Verliesverrekening terug naar 6 jaar

De voorwaartse verliesverrekeningsperiode in box 2 wordt verkort van negen naar zes jaar. Dit zal voor het eerst gelden voor verliezen geleden in 2019. Verliezen van 2016 tot 2018 geldt nog steeds dat deze 9 jaar lang verrekenbaar zijn. In 2025 verdampt dus het verlies van 2016 én 2019.

Met de maatregel wil het kabinet de aandacht verleggen van langdurig verlieslijdende ondernemingen naar winstgevende ondernemingen. De redenering is: als een onderneming in zeven jaar tijd geen winst weet te maken, is het niet levensvatbaar. De inperking van de termijn voor verliesverrekening geldt zowel voor de VPB als voor box 2. Ook daar gaat de termijn terug van negen naar zes jaar.

2. Tariefwijziging lage btw 6 naar 9 procent

Met de hogere btw-heffing wil het kabinet de belastingdruk verleggen van arbeid naar consumptie. De verhoging van het lage btw-tarief van 6 naar 9 procent gaat in per 1 januari 2019. Dit heeft impact op de administratie, prijzen van goederen en diensten en de facturatie en btw-aangifte bij de jaarovergang.

Offertes die in 2018 worden gemaakt voor goederen of diensten die in 2019 worden geleverd moeten uitgaan van een btw-tarief van 9 procent. Volgens KPMG Meijburg geldt dit ook voor diensten en producten die al geleverd zijn in 2018, maar in 2019 pas betaald worden. Over producten en diensten die in 2018 al betaald zijn, maar in 2019 pas geleverd worden of plaatsvinden, hoeft volgens de accountantsorganisatie geen correctie plaats te vinden.

3. Auto

Voor volledig elektrische auto’s gaat een bijtellingspercentage van 4 procent gelden tot maximaal 50.000 euro van de catalogusprijs. Voor bedragen daarboven geldt het algemene bijtellingspercentage van 22 procent. Daarom ook wel de Teslataks genoemd. Uitgezonderd hiervan zijn auto’s die op waterstof rijden. Vanaf 2021 worden echter alle elektrische auto’s tegen 22 procent belast, is nu het idee. Naar verwachting gaat er echter nog wel een stimulans komen.

Als je besluit om de auto langer niet te gebruiken, dan hoef je ook geen wegenbelasting te betalen. Schorsing kan vanaf 2019 uitgebreid worden tot 2 en 3 jaar.

4. Fiets van de zaak

Ondernemers en werknemers kunnen vanaf 2020 eenvoudiger een fiets, elektrische fiets of speed pedelec van de zaak gebruiken voor privédoeleinden. Er komt net als voor (het privégebruik van) auto’s van de zaak een forfaitaire bijtelling voor het privégebruik van de bedrijfsfiets. Dit betekent dat zij jaarlijks 7 procent van de waarde van de adviesprijs van de fiets bij hun inkomen moeten bijtellen. Voor een fiets van 700 euro is dit 4 euro per maand. Het is voor de werkgever ook mogelijk om dit binnen de Werkkostenregeling aan te bieden.

5. Versobering 30% regeling

Het kabinet heeft besloten de maximale looptijd van de 30%-regeling voor buitenlandse werknemers met drie jaar te verkorten van maximaal acht jaar tot maximaal vijf jaar. Door alle commotie over het onmiddellijk in werking treden in januari 2019, heeft het kabinet toch besloten een overgangsmaatregel in te voeren. Dit overgangsrecht voor bestaande gevallen is maximaal tot 2020 te gebruiken.

In plaats van toepassing van de 30%-regeling kan de werkgever ook de werkelijke extraterritoriale kosten belastingvrij aan expats vergoeden. Denk hierbij bijvoorbeeld aan home leave en een cost of living allowance. De belastingvrije vergoeding van werkelijke extraterritoriale kosten wordt in het Belastingplan ook beperkt tot een maximale duur van vijf jaar. Op het vergoeden van de werkelijke extraterritoriale kosten is het overgangsrecht voor 2019 en 2020 ook van toepassing.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Verwaarloosd bouwterrein

Blog

30 apr 2025

3 Min

Btw-bouwterrein en verwaarloosbare bebouwing

Een perceel grond met bebouwing kan inmiddels ook als een btw-bouwterrein kwalificeren, zo blijkt uit jurisprudentie.

Lees meer

Plaatje van een appartementencomplex

Nieuws

23 apr 2025

2 Min

Voorjaarsnota 2025: de belangrijkste maatregelen

Het kabinet presenteerde op 18 april de Voorjaarsnota 2025. Hieronder een overzicht met de belangrijkste maatregelen voor 2025, 2026 en ...    >

Lees meer

Geschreven grootboekrekening

Blog

5 feb 2025

4 Min

Nieuwe suppletietermijn

Per 1 januari 2025 geldt dat een suppletie binnen acht weken na constatering van een fout moet worden ingediend. Toch ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.