• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Notariaat
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • RGS
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Notariaat
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Columns De nieuwe KOR: een regeling voor kleine ondernemers?

Column

Fiscale vak

De nieuwe KOR: een regeling voor kleine ondernemers?

Najat Idrissi, advocaat en btw-deskundige bij De Haas Advocaten27 nov 20183 min Leestijd
ondernemer_kleine ondernemer_zzp'er_zzp_flexibel_arbeid_man_computer

Het heeft even geduurd maar in het Belastingplan 2019 is eindelijk een voorstel gedaan voor een nieuwe Kleine Ondernemersregeling. Ik was erg benieuwd of de nieuwe KOR dit keer wel echt voor de kleine ondernemers is.

De huidige KOR

Op grond van de huidige KOR krijgt een ondernemer die voldoet aan de voorwaarden voor toepassing van de KOR een vermindering van de af te dragen btw. De huidige voorwaarden voor toepassing van de KOR zijn: de ondernemer is een natuurlijke persoon (1), gevestigd in Nederland (2), de verschuldigde btw is na aftrek van voorbelasting minder dan € 1.845 (3) en de ondernemer voldoet aan de administratieve verplichtingen (4).

Omdat de huidige KOR aansluit bij het bedrag aan af te dragen btw in plaats van bij de omzet van een ondernemer kunnen ook grote ondernemingen gebruik maken van deze regeling. Denk bijvoorbeeld aan een ondernemer die voornamelijk vrijgestelde prestaties verricht en daarnaast een kleine omzet geniet in het kader van btw-belaste prestaties. Een andere situatie die kan voordoen is dat een ondernemer een gigantische omzet geniet, maar tevens veel kosten maakt met als gevolg dat er in beginsel een relatief klein bedrag aan btw is verschuldigd en dus de KOR kan worden toegepast. In beide voorbeelden kunnen kleine ondernemers de KOR niet toepassen. De huidige KOR schiet zijn doel voorbij. Het is naar mijn mening dan ook hoog tijd om een nieuwe KOR te introduceren.

De nieuwe KOR

Ook de wetgever vond het hoog tijd om de nieuwe KOR te introduceren. In het Belastingplan 2019 is een nieuwe regeling voorgesteld welke op 1 januari 2020 in werking moet treden. De nieuwe KOR kan worden toegepast door zowel natuurlijke personen als rechtspersonen en als de omzet op jaarbasis minder bedraagt dan € 20.000. De ondernemer is bij toepassing van de KOR ook ontheven van het doen van btw-aangiften en bijbehorende administratieve verplichtingen.

Bij gebruik van de KOR mag geen btw in rekening worden gebracht. Ook mag de aan de ondernemer in rekening gebrachte btw volledig niet in aftrek worden gebracht.

Een regeling voor kleine ondernemers?

De nieuwe regeling gaat rekening houden met de omzet van de ondernemer en niet meer met de afdracht. Mijns inziens is dit een grote vooruitgang. De grootte van een onderneming wordt namelijk voor een groot deel bepaald door de omzet.

De regeling is ook flink vereenvoudigd door geen vermindering van de af te dragen btw toe te kennen, maar een vrijstelling.   Daarmee is het meteen ook een vrijstelling voor het doen van btw-aangifte en bijbehorende administratieve verplichtingen. Ik denk dat kleine ondernemers hier veel aan hebben, omdat het bijhouden van administratie en het doen van btw-aangifte nogal arbeidsintensief kan zijn.

Of de regeling een financieel voordeel oplevert is nog maar de vraag. De ondernemers dragen geen btw af, maar brengen deze ook niet in rekening. De btw die aan de ondernemer in rekening wordt gebracht is echter niet aftrekbaar. Gelukkig is het toepassen van de nieuwe KOR straks optioneel en kunnen ondernemers waarvoor het financieel niet gunstig is ervoor kiezen de reguliere btw-regels toe te passen.

Kortom, de nieuwe regeling is administratief een flinke vereenvoudiging en daarom ook gunstig. Of dit opweegt tegen het financiële nadeel (geen aftrek van voorbelasting), is nog maar de vraag. Ik denk dat dit van geval tot geval moet worden beoordeeld.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Whatsapp
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

ondernemer_kleine ondernemer_zzp'er_zzp_flexibel_arbeid_man_computer

Nieuws

8 jun 2023

3 Min

Zelfstandigenorganisaties zeer kritisch over zzp-voorstellen kabinet

De voorstellen van minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) om de arbeidsmarkt te hervormen, worden over het algemeen positief ontvangen ...    >

Lees meer

Blog

21 mrt 2023

3 Min

Koop- aanneemovereenkomsten en btw: een update

Al een aantal keren eerder heb ik een blog geschreven over koop- aanneemovereenkomsten en btw. Door gebruik te maken van ...    >

Lees meer

Nieuws

6 feb 2023

2 Min

Belastingdienst legt Nederlandse vestigingsklimaat beter uit

De opstelling van de Belastingdienst ten opzichte van buitenlandse investeerders is in de afgelopen tien jaar veranderd. Tien jaar geleden ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2023 LexisNexis Risk Solutions.