• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Nieuwe inspectie ziet noodzaak vereenvoudiging van het belasting- en toeslagenstelsel

Nieuws

Economie en politiek

Nieuwe inspectie ziet noodzaak vereenvoudiging van het belasting- en toeslagenstelsel

Bron: FD22 jun 20223 min Leestijd

Dat men in Den Haag van het huidige toeslagenstelsel af wil, is geen geheim. Daar is wel een flinke belastinghervorming voor nodig. Zo’n hervorming kost veel tijd. Daarom luidt het advies van de nieuwe Inspectie Belastingen, Toeslagen en Douane: begin alvast aan vereenvoudiging van het belasting- en toeslagenstelsel. Deze is immers al vaak beloofd.

Ander perspectief

De nieuwe toezichthouder stuurde maandag de eerste observaties met de titel ‘Startpunt voor dialoog’ naar de Tweede Kamer. De inspecteur-generaal Bart Snels laat zien dat de vereenvoudiging niet kan wachten. Juist in tijden van koopkrachtverlies zijn toeslagen en fiscale tegemoetkomingen extra belangrijk. Ze blijven echter soms ongebruikt omdat het systeem te ingewikkeld is.

‘Waarom bekommert niemand zich om het niet-gebruik van toeslagen en controleert de Belastingdienst alleen of er te weinig belasting is betaald en niet of er te veel én te weinig is betaald’, vraagt Snels zich af. ‘Dan ben je een dienstbare overheid, die burgers en bedrijven helpt. Fraudeurs kom je zo ook op het spoor. Wij willen het perspectief omdraaien.’

Niet-gebruik

De inspectie werd opgericht om het vertrouwen tussen burgers en overheid te herstellen. Dat vertrouwen bereikte een dieptepunt na de kinderopvangtoeslagaffaire en het institutioneel racisme bij de fraudeaanpak door de Belastingdienst. De nieuwe toezichthouder onder leiding van Snels, moet erop toezien dat de overheid burgers en bedrijven rechtvaardig behandelt.

De nieuwe inspectie signaleert onder meer dat in 2019 voor het laatst een analyse is gemaakt van ‘niet-gebruikers’ van toeslagen. Uit dat onderzoek bleek dat circa 10% van de gezinnen die recht hebben op toeslagen deze niet aanvraagt. Daarmee loopt deze groep gemiddeld €2000 tot €2500 per jaar mis. Voor minima die gebruik kunnen maken van huur-, zorg- en kinderopvangtoeslag als het kindgebonden budget, is dat bedrag bovendien vele malen hoger. De verwachting is dat het niet-gebruik aanzienlijk is gestegen vanwege de toeslagenaffaire.

Politieke doelen

De inspectie stelt vast dat het systeem waarmee huishoudens zelf de toeslagen moeten aanvragen te complex is en dat de politiek daarvoor verantwoordelijk is. ‘Ideaal zou zijn dat mensen toeslagen krijgen zonder die te hoeven aanvragen’, aldus Snels. Volgens de inspectie blijven problemen als het niet-gebruik liggen omdat het onderwerp is verdeeld over verschillende ministeries. Zo is Financiën uitvoerder namens Sociale Zaken (kinderopvangtoeslag en kindgebonden budget), Binnenlandse Zaken (huurtoeslag) en Volksgezondheid (zorgtoeslag). Geen van de ministeries neemt zijn verantwoordelijkheid, merkt Snels.

Het afschaffen van de toeslagen zoals in het coalitieakkoord is opgenomen, gaat niet over één nacht ijs. Het hele belastingstelsel zal moeten worden hervormd om de inkomensgevolgen op te vangen. Daar zijn zeker twee kabinetsperiodes voor nodig. Er zitten daarnaast ook politieke doelen vast aan het huidige stelsel waardoor het helaas eerder ingewikkelder wordt dan eenvoudiger. Wie toch wil snijden in de wildgroei aan fiscale regelingen, zoals staatssecretaris Marnix van Rij van Fiscaliteit (CDA) vorige maand aankondigde, stuit op verzet van belanghebbenden, onderkent de Inspectie, aldus het FD.

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

16 sep 2022

Voldoende bewijs voor discriminatie bij Toeslagen

De fiscus discrimineerde in zijn aanpak van fraude met kinderopvangtoeslag, dat stelt het College voor de Rechten van de Mens ...    >

Lees meer

Nieuws

15 sep 2022

1 Min

Betalingsregeling voor terugbetalen toeslagen

Sinds maart 2020 is vanwege de coronamaatregelen de invordering van te veel ontvangen toeslagen stilgelegd. Vanaf april 2022 is de ...    >

Lees meer

Nieuws

7 jun 2022

2 Min

Kabinet neemt verschillende belastingvoordelen onder de loep

Er gaan mogelijk verschillende kleine belastingvoordelen op de schop. Het kabinet besloot vrijdag om te gaan onderzoeken hoe en of ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2023 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring