• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Schatkist loopt mogelijk 100 miljard euro mis

Nieuws

Economie en politiek

Schatkist loopt mogelijk 100 miljard euro mis

Bron: NRC14 jul 20233 min Leestijd
Geld_munten_kist_schatkist

De Belastingdienst loopt risico bij het innen van vijf belastingen die een derde van de jaarlijkse inkomsten vertegenwoordigen. Uit interne stukken blijkt dat zowel de uitvoering als handhaving van de belastingwetgeving tekortschieten. Dit vormt een gevaar voor de Nederlandse schatkist.

Interne stukken

De dienst erkent dat de continuïteit van belastingopbrengsten in gevaar kan komen door niet-adequate uitvoering van massale processen, zoals aanslagvaststelling en vorderingsinning. Gebrekkig toezicht leidt mogelijk tot onvoldoende belastingbetaling door burgers en bedrijven.

Deze informatie is afkomstig uit interne rapporten, genaamd compliance maps, die de Belastingdienst jaarlijks opstelt. Een recente compliance map benoemt hoge risico’s bij vijf belastingen en gebreken in uitvoering en handhaving bij andere belastingen.

Experts binnen de Belastingdienst hebben deze problemen geïdentificeerd, naast eerdere onthullingen over verouderde ICT-systemen die de overheidsfinanciën binnen drie jaar in gevaar kunnen brengen. De complexiteit van belastingwetgeving is ook toegenomen, zelfs bij eerder eenvoudige belastingen, wat opmerkelijk is volgens de dienst, schrijft NRC.

€25 miljard

Bestaande wetgeving sluit niet altijd aan op de “economische realiteit”. Belastingheffing op inkomsten uit internetverkoop en crypto-valuta is ontoereikend. Daarnaast moet de dienst grote aantallen correcties verwerken, zoals bezwaren, beroepen en belastingteruggaven, terwijl er sprake is van een personeelstekort.

Deze problemen hebben gevolgen voor het innen van belastingschulden. De openstaande belastingschuld van burgers en bedrijven is fors gestegen tot 44 miljard euro. Een deel hiervan is belastinguitstel tijdens de coronapandemie, maar al vóór 2020 stond er €25 miljard euro open.

Definitief mislopen

Volgens het ministerie van Financiën gaat het onder andere om lopende bezwaarprocedures (9,5 miljard euro) en niet-betaalde vorderingen waarbij aanmaningen en dwangmiddelen nodig zijn (6,5 miljard). De compliance maps geven aan dat er risico bestaat dat de Belastingdienst een deel van deze inkomsten definitief misloopt. Het ministerie meldt dat jaarlijks 0,6 procent van alle belastingen definitief oninbaar blijkt, wat voor 2023 neerkomt op 2 miljard euro.

Beleid

Daarnaast worden door risico’s bij uitvoering en handhaving ook miljarden aan belastingen niet geïnd doordat de Belastingdienst ze simpelweg niet ‘ziet’. Dit nalevingstekort komt vooral voor in het midden- en kleinbedrijf. In 2023 wordt geschat dat de dienst daar 4,7 miljard euro misloopt. Het ministerie benadrukt dat dit slechts 4,3 procent is van de totale verwachte inkomsten, en dat de belastingmoraal bij particulieren nog hoger ligt (0,4 procent niet-naleving).

Staatssecretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit, CDA) heeft een brief gestuurd naar de Tweede Kamer waarin hij benadrukt dat de compliance maps slechts één van de hulpmiddelen zijn om beleid op te baseren. Hij geeft aan dat de compliance map geen alleenstaand en allesbepalend instrument is dat de Belastingdienst gebruikt om keuzes te maken, aldus NRC.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

17 jun 2025

3 Min

Interne memo: Belastingdienst schiet tekort bij onderbouwing vergrijpboetes

De Belastingdienst schiet tekort in het onderbouwen van vergrijpboetes wegens foutieve belastingaangiften. Inspecteurs laten regelmatig na om duidelijk vast te ...    >

Lees meer

Skyline van Den Haag met rijdende trein in de voorgrond

Nieuws

13 jun 2025

2 Min

Tweede Kamer stemt in met wet tegenbewijsregeling box 3

De Tweede Kamer heeft op 12 juni ingestemd met de zogenoemde Wet tegenbewijsregeling box 3. Daarmee wordt een belangrijke stap ...    >

Lees meer

Nieuws

9 apr 2025

2 Min

Belastingdienst wint zaak over dividendstrippen

De Belastingdienst heeft een belangrijke overwinning behaald in de rechtszaak over dividendstrippen, waarbij voormalige dochterbedrijven van ABN Amro in hoger ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.