• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Fiscale vak Kleine accountant sleept AFM voor de rechter vanwege dubbele straf

Nieuws

Fiscale vak

Kleine accountant sleept AFM voor de rechter vanwege dubbele straf

Bron: FD03 jan 20233 min Leestijd

Accountantskantoor JPA Van Noort Gassler sleept de Autoriteit Financiële Markten (AFM) voor de rechter. De kleine Haagse firma blijkt twee maal in dezelfde zaak te zijn gestraft door de toezichthouder. Het kantoor kreeg een boete voor fouten bij de controle van een Nederlands vastgoedfonds.

Tuchtklacht en boete

De betreffende boete van 75.000 werd afgelopen zomer opgelegd omdat het kantoor de klant in kwestie, Brack Capital Real Estate (BCRE) niet had mogen controleren over boekjaar 2018. De firma heeft vergunning voor beursgenoteerde bedrijven. Het vastgoedfonds was echter tot begin 2019 genoteerd op de kleinebedrijvenbeurs in Londen.

Bovendien kreeg de individuele accountant en directeur, Edwin Mafficioli del Castelletto, een tuchtklacht aan zijn broek wegens fouten bij dezelfde controle. De tuchtklacht zorgde voor een schorsing van een maand wat een zware sanctie is voor accountants.

Uitzonderlijk sanctiepakket

De combinatie van een boete en tuchtklacht komt zelden voor. De firma spreekt dan ook van een ‘overkill’. Zelfs de grote kantoren krijgen doorgaans of een boete of een tuchtklacht. De AFM wil niet reageren op vragen over individuele kantoren onder toezicht.

JPA legt zich er niet bij neer. ‘Ik ben persoonlijk van mening dat hier sprake is van een hoge mate van overkill’, zegt oprichter en naamgever Emile Gassler (78). De firma heeft advocaat en voormalig Allen&Overy-partner Peter Eijsvoogel ingeschakeld om de zaak voor de rechter te dagen. Eijsvogel was eerder betrokken bij de rechtsgang van EY en PwC tegen de miljoenenboetes die de AFM had opgelegd. Er is overigens geen beroep aangetekend tegen de tuchtklacht.

Oob-vergunning

Uit onderzoek van het FD blijkt dat de kwestie draait om de boeken van BCRE. De accountant had al langere tijd de controle van de boeken van deze NV op zich genomen. Althans tot het bedrijf in 2014 deels naar de Londense beurs vertrok. BCRE verliet de beurs begin 2019, enige weken voordat de handtekening onder de cijfers werd gezet.

Omdat de klant tijdens het lopende boekjaar wijzigde naar tot een organisatie van openbaar belang (oob), vroeg het kantoor advies aan AFM over hoe daarmee om te gaan. De toezichthouderliet daarbij weten dat JPA van Noort de controle niet meer mocht doen vanwege het ontbreken vande vergunning.

Portefeuille

De dubbele bestraffing is bovendien opmerkelijk om de klant in kwestie nauwelijks iets met Nederland te maken heeft. Het vastgoedfonds is dan wel een Nederlandse NV, maar is grotendeels in handen van een Israëlische eigenaar. Bij de boekencontrole in 2019 kwam een mengelmoes aan belangen naar boven. Twee grote panden in Manhatten, New York, vormden het kopstuk. Verder had het fonds belangen in Russische en Italiaanse dochterbedrijven.

De brede spreiding van belangen werd grotendeels veroorzaakt door de verkoop van het belang in een forse Duitse vastgoedportefeuille, Brack Capital Properties NV. Dat bedrijf werd uiteindelijk aangekocht door het beursgenoteerde Duitse vastgoedfonds, Adler. Dat fonds ligt nu al enige tijd onder vuur vanwege problemen met de boekhouding.

FvD

De kleine accountantsfirma kwam eerder in het nieuws als accountant van politieke partij Forum voor Democratie. De partij ruziede over fouten in de boeken toen penningmeester Henk Otten uit de partij stapte. Thierry Baudet verweet Otten een puinhoop achter te hebben gelaten die zo erg was dat zelfs accountant niet had willen tekenen.

Geheel tegen conventie in liet JPA toen weten wel degelijk te hebben getekend. Dat was echter wel met een voorbehoud. Namelijk een mogelijkheid die aacountants hebben wanneer ze onvoldoende zeker zijn over de informatie die ze hebben gezien, aldus het FD.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

accountant

Nieuws

31 jan 2025

3 Min

AFM: Accountants en toezichthouders moeten strenger controleren op fraude

Toezichthouder AFM blijft druk uitoefenen op accountants om frauderisico’s bij bedrijven beter te controleren. Uit onderzoek naar 32 accountantscontroles bleek ...    >

Lees meer

Kind met spaargeld

Nieuws

22 jan 2025

2 Min

AFM: Cryptobedrijven moeten informatievoorziening verbeteren

Cryptobedrijven in Nederland hebben in 2023 en 2024 klanten onvoldoende geïnformeerd over kosten, risico’s en de aard van hun dienstverlening. ...    >

Lees meer

accountant

Nieuws

9 jan 2025

2 Min

Deloitte erkent overtreding beroepsregels bij controles onderwijsinstellingen

Accountantskantoor Deloitte heeft toegegeven dat zijn medewerkers de beroepsregels hebben overtreden bij controles van onderwijsinstellingen. Voorafgaand aan inspecties door de ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.