• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag 2021
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als service (Faas)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Columns Koop-aanneemovereenkomsten bij verbouwprojecten

Koop-aanneemovereenkomsten bij verbouwprojecten

Beheerder19 okt 2015

Voorbeeld nieuwbouw

In de situatie waarin nieuw gerealiseerde appartementen worden verkocht aan de toekomstige bewoners daarvan na oplevering, dan geldt dat over de volledige koopsom 21% BTW is verschuldigd. Een belastingvoordeel kan daarentegen worden gerealiseerd door te werken met koop- aanneemovereenkomsten. De bestaande oude onroerende zaak wordt dan eerst gesplitst in toekomstige appartementsrechten. Voorafgaand aan de sloop van het pand worden deze appartementsrechten alvast verkocht en geleverd aan de toekomstige bewoners van het pand, terwijl diezelfde kopers met een aannemer een separate aanneemovereenkomst sluiten. De levering van de appartementsrechten is dan niet belast met 21% BTW, maar is onderworpen aan 6% (of 2% als het een oud woonhuis betreft) overdrachtsbelasting. Dit belastingvoordeel komt toe aan de projectontwikkelaar die normaliter werkt met VON verkoopprijzen.

Vastgoedbesluit

In het vastgoedbesluit van 19 september 2013 is opgenomen dat bovengenoemde structuur alleen slaagt als de levering van de grond en de bouw van de nieuwe onroerende zaak door twee niet-gelieerde partijen plaatsvindt. Uit het Hoge Raad arrest van 22 maart 2013 volgt immers dat bij een koop- aanneemovereenkomst de handelingen van dezelfde belastingplichtige met betrekking tot de overdracht van de grond en de bouw van een appartement tezamen als één prestatie moeten worden beschouwd, en wel als de levering van een onroerende zaak op het moment van oplevering.

Verbouwprojecten

Indien geen nieuwbouw wordt gerealiseerd maar het project bestaat uit de verbouwing van een bestaande onroerende zaak, is het juist voordelig de koop-aanneemovereenkomst wel door dezelfde belastingplichtige te laten plaatsvinden. Op grond van bovengenoemd Hoge Raad arrest geldt naar mijn mening dat de overdracht van de grond en de verbouwingsdienst dan ook als één prestatie moeten worden aangemerkt. Indien de verbouwing niet leidt tot ‘vervaardiging’, betekent dit dat de levering van de onroerende zaak is vrijgesteld van BTW. Met andere woorden, niet alleen de grond maar ook de ‘aanneemsom’ is dan vrijgesteld van BTW. In de praktijk kan dit zich met name voordoen bij de verbouwing van monumentale panden, zoals voormalige schoolgebouwen, ziekenhuizen en kerken, tot appartementen.

Overdrachtsbelasting

Bij de doorlevering van de grond binnen zes maanden na aankoop aan de kopers van de appartementen is alleen overdrachtsbelasting verschuldigd over de waarde-aangroei, terwijl voor wat betreft de aanneemsom mijns inziens een beroep kan worden gedaan op een vrijstelling van overdrachtsbelasting omdat sprake is van in opdracht van koper aangebrachte zaken (artikel 15, lid 1, onderdeel i van de Wet BRV). Naast een financieringsvoordeel, is dit laatste een extra belastingvoordeel dat behaald kan worden ten opzichte van een verkoop van de onroerende zaak na verbouwing in eigen beheer door de projectontwikkelaar.

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

5 mei 2021

2 Min

Wijziging overdrachtsbelasting werkt averechts

Het afschaffen van de overdrachtsbelasting heeft niet het effect waar het kabinet op had gehoopt. De huizenprijzen zijn sneller doorgestegen ...    >

Lees meer

Column

1 apr 2021

3 Min

Verplichting vanaf 1 januari 2021: vergeet de aangifte overdrachtsbelasting niet!

Op 1 januari 2021 is de startersvrijstelling bij de aankoop van een eigen woning ingevoerd. In de slipstream van die ...    >

Bekijk meer

Nieuws

31 mrt 2021

3 Min

Drukte vanwege wijziging overdrachtsbelasting

Het is de afgelopen tijd druk geweest bij notarissen. Starters onder de 35 die een huis van boven de vier ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2022 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring