• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Columns Naar een definitief btw-stelsel

Naar een definitief btw-stelsel

Beheerder04 dec 2017

Doel

Het VAT Action Plan 2016 heeft als doel om het btw-stelsel sterker te maken, de administratieve lasten voor het midden- en kleinbedrijf ten aanzien van intracommunautaire goederentransacties te verlichten en fraude bij grensoverschrijdende transacties te voorkomen.

Hoekstenen

De hoekstenen  van het plan zijn de toepassing van het bestemmingslandbeginsel bij grensoverschrijdende transacties, de aanwijzing van de leverancier als belastingplichtige bij deze transacties en de invoering van een One Stop Shop voor de aangifte.

Dit betekent dat het systeem van intracommunautaire leveringen zoals wij die kennen, met de toepassing van het nultarief door de leverancier in het land van vertrek en de belasting van de intracommunautaire verwerving door de koper in het land van aankomst, wordt losgelaten. In plaats daarvan is de levering belast in het land van aankomst van de goederen en moet de leverancier in beginsel de buitenlandse btw voldoen. Hiervoor hoeft de leverancier zich niet te registreren in het buitenland, maar kan hij de verschuldigde buitenlandse btw voldoen door een aangifte in eigen land.

Voor gecertificeerd belastingplichtigen, zie hieronder, geldt een verleggingsregeling ten aanzien van deze goederentransacties. Dit betekent dat de afnemer de btw verschuldigd wordt.

Het is de bedoeling dat het definitieve btw-systeem per 1 januari 2022 van kracht wordt.

Quick fixes

Om het dagelijks functioneren van het huidige btw-systeem beter te laten functioneren in de aanloop tot de invoering van het definitieve systeem, is er een viertal snelle maatregelen ‘quick fixes’ voorgesteld:

  • Een vereenvoudiging van de btw-regels ten aanzien van call-off voorraden;
  • Een vereenvoudiging ten aanzien van de toerekeningsregels van het vervoer bij internationale ketentransacties;
  • Een vereenvoudiging in bewijsvoering ten aanzien van intracommunautaire goederenleveringen waarbij maximaal twee lidstaten zijn betrokken; en
  • De verplichting om een geldig btw-nummer van de afnemer te overleggen bij de toepassing van het nultarief voor intracommunautaire transacties.

De vereenvoudigingen in de eerste drie bullet points gelden slechts voor een gecertificeerd belastingplichtige, oftewel een “Certified Taxable Person” afgekort “CTP”. De verplichting in het laatste bullet point geldt voor een ieder die het nultarief voor intracommunautaire leveringen wenst toe te passen.

Het is de bedoeling dat de quick fixes per 1 januari 2019 ingaan.

Certified taxable persons

In het voorstel wordt een nieuw begrip ingevoerd, namelijk die van “CTP”. Belastingplichtigen kunnen bij de Belastingdienst een certificaat bemachtigen, mits zij aan bepaalde vereisten voldoen. Met dit certificaat toont een belastingplichtige aan dat zij een betrouwbare partij zijn ten aanzien van de btw-heffing. De manier van certificering zal waarschijnlijk gelijkenis vertonen met de AEO-certificering (“Authorized Economic Operator”). Het certificaat is geldig en wordt erkend in alle EU-lidstaten.

In de loop van het jaar 2018 zal het mogelijk worden om de aanvraag voor een CTP-certificering te starten.

Voor belastingplichtigen die regelmatig intracommunautaire goederentransacties verrichten en die gebruik wensen te maken van de vereenvoudigingsmaatregelen, is het raadzaam om een dergelijke certificering zo spoedig mogelijk op te starten.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Ruud van den Dool in actie

Interview

13 mei 2025

3 Min

Ruud van den Dool over innovatie en eerlijkheid in het Nederlandse belastingstelsel

We spraken Ruud van den Dool, hoofddocent aan de UvA, over de noodzaak tot hervorming van ons belastingstelsel. Zodat het ...    >

Lees meer

Diana van Hout

Interview

6 mei 2025

4 Min

Diana van Hout over de risico’s van digitalisering in de fiscaliteit

Met hoogleraar van Hout bespraken we de risico's van digitalisering, cybercrime en de rol van automatisering in de belastingheffing.

Lees meer

Verwaarloosd bouwterrein

Blog

30 apr 2025

3 Min

Btw-bouwterrein en verwaarloosbare bebouwing

Een perceel grond met bebouwing kan inmiddels ook als een btw-bouwterrein kwalificeren, zo blijkt uit jurisprudentie.

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.