• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Nieuws AFM: handhaving groene EU-regels vanaf dit voorjaar

Nieuws

AFM: handhaving groene EU-regels vanaf dit voorjaar

Bron: FD10 dec 20213 min Leestijd

Opnieuw vertraging voor de nieuwe Europese regels die de financiële sector tot meer openbaarheid moeten dwingen wat betreft duurzaamheid. De technische uitwerking laat langer op zich wachten. De Autoriteit Financiële Markten meldt wel al vanaf volgend jaar maart te zullen gaan handhaven als er sprake is van ‘flagrante misstanden’ bij de implementatie van de wet.

Greenwashing

Hoofd toezicht voor de vermogensbeheersector bij de AFM, Tanya Pieters-Gorissen, stelt dat de sector onvoldoende handvatten heeft om aan de slag te gaan. Maar het is niet de bedoeling dat men achterover gaat leunen. Pieters-Gorissen wil zelf het woord ‘handhaving’ liever niet gebruiken, toch zal zij niet schuwen boetes uit te delen indien de situatie daar om vraagt.

Dat laatste is opvallend gezien de AFM eerder zei niet te zullen handhaven in het eerste jaar, vanwege de complexiteit van de nieuwe regels. De tweede set regels van de Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR) treden in plaats van juli 2022 pas per januari 2023 in werking. De regels zijn onder meer bedacht om greenwashing te voorkomen. Bedrijven doen zich daarbij groener voor dan ze daadwerkelijk zijn.

Transparantie en datakwaliteit

Vermogensbeheerders, banken en verzekeraars moeten onder de nieuwe regels hun financiële producten opnieuw evalueren en labelen. De vermogensbeheersector heeft de afgelopen jaren jaren hard gewerkt om op tijd klaar te zijn voor de nieuwe verordening. Afgelopen zomer oordeelde de AFM echter hard over de implementatie van de wet door de sector tot dusver.

De transparantie is nog altijd niet op pijl wat betreft de toezichthouder. Daarnaast zette de waakhond vraagtekens bij de kwaliteit van de gebruikte duurzaamheidsdata. De AFM gaf verschillende suggesties voor verbetering.

EU-taxonomie

Het nieuwe uitstel van het tweede deel komt door een nieuwe rapport van Europese financiële toezichthouders. De toezichthouders stuurde hun bevindingen eind oktober naar Brussel, vertelt Ernst de Klerk, consultant bij adviesbureau AF Advisors. De Europese Commissie krijgt eerst drie maanden de tijd om te reageren en vervolgens moet het nog langs het Europees Parlement. Genoeg reden om over te gaan tot uitstel dus.

Het uitstel klinkt voor sommige partijen als muziek in oren vertelt de Klerk. Onder meer omdat de zogeheten groene EU-taxonomie en de SFDR nog niet optimaal op elkaar aansluiten. De taxonomie zorgt op het moment namelijk voor onenigheid onder lidstaten. Vooral de vraag of kernenergie en gas ook onder duurzaam vallen zorgt nog voor onenigheid, aldus het FD.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Portret van CFO van Seaborough Matthijs Mollema

Interview

4 jul 2025

5 Min

Seaborough en de magie van ledlicht

Seaborough ontwikkelt fosfor-nanomaterialen die ledlicht efficiënter én warmer maken. We gingen hierover in gesprek met CFO Matthijs Mollema.

Lees meer

Fabriek stoot uit

Blog

30 jun 2025

2 Min

Tweede Kamer stemt voor snelle afschaffing nationale CO₂-heffing

De Tweede Kamer stemde vorige week vóór een motie om de nationale CO₂-heffing voor de industrie zo snel mogelijk af ...    >

Lees meer

Muntjes en een plantje

Blog

19 mei 2025

1 Min

Een fiscale blik op duurzaamheid

In de laatste editie van ons digitale magazine Blik op Fiscaliteit kijken we met name naar de fiscale kant van ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.