• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Ambtenaren belastingdienst gebruikten systemen voor eigen advieskantoor

Nieuws

Fiscale vak

Ambtenaren belastingdienst gebruikten systemen voor eigen advieskantoor

Bron: OM29 jun 20203 min Leestijd

Het Openbaar Ministerie (OM) heeft afgelopen donderdag tegen twee belastingambtenaren gevangenisstraffen geëist tot tien maanden. Dit gebeurde in de rechtbank Rotterdam. Volgens het OM gebruikten de twee ambtenaren die naast hun werk bij de fiscus een eigen advieskantoor runden de belastingsystemen bij de advisering van hun cliënten.

Onderzoek naar onjuiste aangiften IB

Daarbij zouden de twee mannen ook betaald zijn door een cliënt om een bezwaarschrift goed te laten keuren door de fiscus. Wat resulteerde in een lagere belasting voor de cliënt in kwestie. Behalve de gevangenisstraf eist het OM ook een beroepsverbod tegen de twee belastingambtenaren. De FIOD startte een onderzoek door informatie uit een ander onderzoek dat werd uitgevoerd naar het op grote schaal opzettelijk doen van onjuiste aangiften inkomstenbelasting.

Dit gebeurde bijvoorbeeld door valse giftkwitanties op te voeren in de aangifte waardoor het belastbaar inkomsten lager wordt. Bij dat onderzoek kwam een van de verdachten in beeld omdat deze ook zulke giften zou opvoeren. Zo kwam zijn belastingadvieskantoor en uiteindelijk ook de medeverdachte in beeld. Het belastingadvieskantoor stond op naam van de echtgenotes van verdachten.

Ambtelijke omkoping en schending ambtsgeheim

De twee mannen zouden hun ambtsgeheim hebben geschonden als medewerker van de Belastingdienst tussen januari 2014 en december 2016. Zij zouden documenten van de Belastingdienst hebben gebruikt voor hun andere baan bij hun belastingadvieskantoor. Daarnaast zouden de twee mannen zeker 500 euro hebben aangenomen om in hun functie voor de Belastingdienst een bezwaarschrift van een cliënt van hun belastingadvieskantoor goed te keuren, waardoor de cliënt minder belasting hoefde te betalen. Een van beide mannen wordt daarnaast verweten dat hij ook zelf twee maal opzettelijk onjuiste aangifte inkomstenbelasting heeft gedaan. Hij voerde zelf volgens het OM een te hoog of gefingeerd bedrag aan giften als aftrekpost op, waardoor hij minder belasting hoefde te betalen. Verder zou hij een bezwaarschrift aan de Belastingdienst hebben vervalst. De valsheid ziet er volgens het OM op dat hij het bezwaarschrift heeft opgesteld, maar daaronder een andere naam heeft gezet. Op die manier was voor zijn collega’s bij de Belastingdienst niet duidelijk dat hij het stuk had opgesteld.

Strafeis

Het OM laakt ook de geraffineerdheid van verdachten, zei de officier: “Ik wijs daarbij ook op het versluierende geheel bij het opzetten van hun belastingadvieskantoor. Hun echtgenotes naar voren schuivend zodat voor de buitenwereld niet duidelijk kon zijn dat het verdachten waren die het zaakje daadwerkelijk runden. Klanten vonden het daarbij meer dan gebruikelijk dat verdachten de besproken diensten aan hen leverden. Dat maakt dan ook dat ik het idee heb dat de tenlasteleggingen slechts een fractie bevatten van wat daadwerkelijk gaande was.” Het OM ziet een gevangenisstraf van 10 maanden voor de ene verdachte als passend. De andere verdachte hoorde een straf van 8 maanden tegen zich eisen. De officier eist daarnaast een beroepsverbod voor de duur van 1 jaar tegen beide mannen.

De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

17 jun 2025

3 Min

Interne memo: Belastingdienst schiet tekort bij onderbouwing vergrijpboetes

De Belastingdienst schiet tekort in het onderbouwen van vergrijpboetes wegens foutieve belastingaangiften. Inspecteurs laten regelmatig na om duidelijk vast te ...    >

Lees meer

Skyline van Den Haag met rijdende trein in de voorgrond

Nieuws

13 jun 2025

2 Min

Tweede Kamer stemt in met wet tegenbewijsregeling box 3

De Tweede Kamer heeft op 12 juni ingestemd met de zogenoemde Wet tegenbewijsregeling box 3. Daarmee wordt een belangrijke stap ...    >

Lees meer

Nieuws

9 apr 2025

2 Min

Belastingdienst wint zaak over dividendstrippen

De Belastingdienst heeft een belangrijke overwinning behaald in de rechtszaak over dividendstrippen, waarbij voormalige dochterbedrijven van ABN Amro in hoger ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.