• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Fiscus zit Nederlandse zwartspaarders op de hielen

Nieuws

Fiscale vak, Inkomen en vermogen

Fiscus zit Nederlandse zwartspaarders op de hielen

Bron: FD13 aug 20203 min Leestijd

Nederlanders die ooit dachten onopgemerkt hun spaargeld in Zwitserland te stallen raken in het nauw. De Zwitserse belastingdienst gaat extra informatie delen met Nederland over mensen die een rekening hadden bij de Zwitserse bank UBS. Het bankgeheim is niet meer heilig sinds de Verenigde Staten (VS) begon met het opvragen van bankgegevens.

Inlichtingenverzoek

Na de VS klopten ook andere landen aan bij de Zwitserse belastingdienst voor informatie over hun landgenoten. In 2018 werd voor het eerst officieel afscheid genomen van het bankgeheim. In september wisselde de Zwitserse fiscus voor het eerst belastinggegevens uit met onder meer collega-diensten in de Europese Unie, dat schrijft het FD.

Het deze week gehonoreerde inlichtingenverzoek uit Nederland gaat over een eerdere periode. Het betreft bankgegevens en namen van Nederlandse belastingplichtigen die tussen 1 maart 2010 en 31 december 2015 een rekening hadden bij UBS. Het verzoek werd al in 2017 gedaan als vervolg op de gegevens die Nederland in april 2016 ontving van de Duitse belastingdienst over banksaldi van Nederlanders bij UBS in 2006 en 2008.

Overdracht van gegevens

‘Aan de hand van deze nieuwe informatie gaat de Belastingdienst na of Nederlandse belastingplichtigen met een bankrekening van UBS in Zwitserland hebben voldaan aan hun belastingplicht’, schreef de dienst woensdag in een persbericht. Als het aan de Zwitsers had gelegen was de informatie niet openbaar gemaakt. Een woordvoerder van de Eidgenössischen Steuerverwaltung (ESTV) zoals de fiscus wordt genoemd, legt uit dat ze niet anders konden.

Privacy en anonimiteit is nog steeds erg belangrijk voor de Zwitsers. Vooral als het om geldzaken gaat, stelt de woordvoerder. Maar tegelijkertijd schrijft de wet voor dat degenen van wie gegevens worden uitgewisseld, de kans moet krijgen om daar bezwaar tegen te maken. Niet van alle Nederlanders met een rekening bij UBS waren adressen beschikbaar. Daarom moest de ESTV ze via een publieke aankondiging op de hoogte stellen dat zij dertig dagen de tijd hebben om de overdracht van hun gegevens via de rechter tegen te houden.

Inkeerregeling

Om hoeveel Nederlanders en om hoeveel geld het gaat weet de Belastingdienst nog niet. Daar mag de ESTV niets over zeggen vanwege de wettelijke geheimhoudingsplicht. In sommige gevallen zou de rekeninghouder inmiddels overleden kunnen zijn. Dan zullen erfgenamen zich moeten verantwoorden. De fiscus kan bij buitenlandse vermogens twaalf jaar teruggaan om gemiste belastingafdrachten alsnog te innen.

Berouwvolle personen kunnen geen gebruik meer maken van de inkeerregeling waarmee een geheime bankrekening uit eigen beweging kon worden prijsgegeven. Deze regeling is in 2018 afgeschaft. De Belastingdienst stelt continu onderzoek te doen naar Nederlandse belastingplichtigen waarvan het vermoeden bestaat dat ze buitenlands vermogen hebben. Binnen de dienst is dit onderzoek gebundeld in het Programma Verhuld Vermogen, aldus het FD.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

16 jan 2023

3 Min

Financiën laat cassatie schieten in zaak over springpaard

Het ministerie van Financiën zet niet door in een navorderingsaanslagzaak over de netto-verkoopopbrengst van een springpaard. De eigenaar van het ...    >

Lees meer

Nieuws

13 jan 2023

3 Min

ICT-problemen fiscus kosten jaarlijks honderden miljoenen

De afgelopen tien jaar zijn de ict-uitgaven van de fiscus fors gestegen. In 2022 spendeerde de Belastingdienst maar liefst 849 ...    >

Lees meer

Nieuws

5 jan 2023

2 Min

OM eist drie jaar cel tegen Belastingmedewerker die illegaal gegevens deelde

Tegen de medewerker van de fiscus die ervan wordt verdacht gegevens via zijn werkaccount te hebben doorgespeeld, is drie jaar ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2023 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring