• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Taxatie honderden euro’s duurder halverwege 2021

Nieuws

Inkomen en vermogen

Taxatie honderden euro’s duurder halverwege 2021

Bron: FD25 aug 20203 min Leestijd

Huizenbezitters kunnen binnenkort geen gebruik meer maken van een goedkope computergestuurde taxatie bij het oversluiten van hun hypotheek. Dit is het gevolg van een nieuwe leidraad van de Europese bankentoezichthouder. Banken, huiseigenaren en het kabinet zijn niet blij met de Europese richtlijn. De Nederlandsche Bank (DNB) zou zich nog kunnen verzetten tegen de regeling.

Honderden euro’s duurder

Maar vooralsnog lijkt het er niet op dat DNB dat zal doen. De nieuwe regels gaan van kracht vanaf de tweede helft van 2021. De alternatieve taxatie die veelal gebruikt wordt wanneer eigenaren meer willen lenen voor een verbouwing of bij andere ‘structurele wijzigingen’ mogen banken vanaf dat moment niet meer toestaan, dat schrijft het FD.

Een taxatie is dan al gauw honderden euro’s duurder dan voorheen. Hoeveel taxaties precies duurder worden is niet bekend maar vorig jaar werden 156 oversluitingen en tweede hypotheken aangevraagd. Samen zouden de jaarlijkse kosten kunnen oplopen tot tientallen miljoenen euro’s’, vreest de Vereniging Eigen Huis (VEH).

Modeltaxatie

DNB heeft tot en met woensdag om de Europese toezichthouder te laten weten of een uitzondering gemaakt zal worden. Een woordvoerder van DNB wil daarover niets kwijt maar zegt wel dat DNB waarde hecht aan ‘aan een geharmoniseerde toepassing van Europese wetgeving in heel Europa’. ‘Het zou helpen om een uitzonderingspositie aan te vragen, maar ik acht het niet waarschijnlijk’ zegt beleidsadviseur Robin Beentjes van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).

De uitgebreide taxatie is nu alleen verplicht bij de aanschaf van een woning. Dan komt de taxateur ook vrijwel altijd over de vloer. De beoordeling bepaalt is grote mate wat het maximale leenbedrag voor de nieuwe hypotheek wordt. Sinds 2016 is daar dus een modeltaxatie oftewel computergestuurde waardebepaling bijgekomen, die kost drie tientjes. Een fysieke taxatie al snel €400 a €500.

Hoekstra positief

Als er geen uitzondering komt komt DNB lijnrecht tegenover het kabinet te staan. Minister Wopke Hoekstra van Financiën is wel te spreken over de modeltaxatie vanwege de lagere kosten. ‘Wat ons betreft moet het gebruik van modelmatig taxeren mogelijk zijn onder strikte regulering’, schreef hij in een zogeheten consultatiereactie.

De toezichthouder concludeerde zelf vreemd genoeg vorig jaar nog dat bij 95% van de taxaties de waarde die de taxateur toeschrijft aan de woning gelijk of hoger is dan de koopsom. Dat zou een ‘systematische overwaardering’ betekenen. De NVB denkt dat de oplossing ligt in een soort hybride taxatie waarbij statistische gegevens de basis vormen maar het uiteindelijke oordeel ligt bij een persoon, aldus het FD.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Willekeurige huizen in Nederlandse stad

Blog

1 apr 2025

5 Min

MinFin duidelijk: eigen woning niet naar box 3

Recentelijk vingen ook wij de geruchten op dat de eigen woning niet langer in Box 1 maar in Box 3 ...    >

Lees meer

Nieuws

27 nov 2024

3 Min

Kabinet verhoogt hypotheekrenteaftrek voor midden- en hoge inkomens

Het kabinet verhoogt volgend jaar de hypotheekrenteaftrek voor midden- en hoge inkomens, terwijl deze voor lage inkomens omlaag gaat. De ...    >

Lees meer

Nieuws

4 mrt 2024

2 Min

Onmogelijk om renteaftrek op de eigenwoningschuld weigeren

De hypotheekrenteaftrek, een onderwerp dat vaak wordt besproken, wordt gezien als een soort cadeautje van de overheid aan mensen die ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.