• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Onze producten
    • Aangiftesoftware
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Nextens eXcellerate
      • Alle aangifteoplossingen
    • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Strategische adviessignalen
      • Operationele adviessignalen
      • Alle adviesoplossingen
    • Kennisoplossingen
      • Nextens Naslag
      • Belastingalmanakken
      • Vakliteratuur
      • Alle kennisoplossingen
    • Workflowtools
      • Tools en templates
      • Dashboards
      • Klantportaal
      • Analysetool
      • Procesregistratie
      • Koppelingen
      • Alle workflowtools
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Fiscaal nieuws
    • Nieuws
      • Laatste nieuws
      • Nieuws thema’s
      • Nextens product nieuws
      • Prinsjesdag
      • Alle nieuws items
    • Achtergrond
      • Kennisdocumenten
      • Podcasts
      • Videos
      • Alle achtergrond items
  • Aan de slag met Nextens
    • Direct starten
      • Starter?
      • Overstapper?
      • Desktop naar cloud?
      • Nextens Academy
      • Nextens Support
      • Alles over direct starten
    • Onze producten
      • Aangiftesoftware
      • Fiscaal advies als Service (FaaS)
      • Kennisoplossingen
      • Workflowtools
      • Al onze producten
    • Voor wie zijn wij er?
      • Fiscalist
      • Accountant
      • Belastingadviseur
      • Administratie- en boekhoudspecialist
      • Bedrijfsleven
      • Alle beroepsgroepen
  • Over ons
    • Over Nextens
      • Visie Nextens
      • Historie Nextens
      • In de pers
      • Veiligheid
      • Vacatures
      • Alles over Nextens
    • Ontwikkelingen
      • Productnieuws
      • Koppelingen
      • RGS
      • Nextens Denktank
      • Meer ontwikkelingen
    • Organisatie
      • Part of Relx
      • LexisNexis Risk Solutions
      • Zuster van XpertHR
      • Alles over onze organisatie
    • Contact
      • Accountmanagers
      • Klantenservice
      • Technische support desk
      • Al onze contactgegevens
  • Login
  • Probeer nu
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Voorstel om het verschoningsrecht te beperken

Nieuws

Economie en politiek, Fiscale vak

Voorstel om het verschoningsrecht te beperken

Bron: FD03 aug 20203 min Leestijd

Het moet minder makkelijk worden voor belastingbetalers om informatie achter te houden voor de Belastingdienst. Belastingplichtigen kunnen zich nu gemakkelijk verschuilen achter het beroepsgeheim van hun advocaat en notaris. Dat stelt het kabinet. Daarnaast moet het duidelijker worden voor juristen wanneer zij zich op hun verschoningsrecht kunnen beroepen in belastingkwesties.

Het verschoningsrecht

Staatssecretaris Hans Vijlbrief heeft een wetsvoorstel voor aanpassing van het fiscale verschoningsrecht gepubliceerd. Het voorstel staat tot 23 oktober open ter consultatie. Het voorstel moet belastingontwijking moeilijker maken. In 2017 kondigde toenmalig staatssecretaris van Financiën Eric Wiebes de wetswijziging al aan. De wijziging was onderdeel van het pakket dat Wiebes samenstelde in reactie op de Panama Papers, dat schrijft het FD.

Het voorstel van Vijlbrief is om het zogeheten afgeleide verschoningsrecht te beperken. Dit recht is afgeleid van het verschoningsrecht van hun advocaat of notaris. Belastingplichtigen kunnen zich op dit recht beroepen om geen informatie aan de Belastingdienst hoeven te geven. Advocaten en notarissen hoeven als vertrouwenspersonen geen informatie over hun cliënten te delen met de autoriteiten, zover zij over die informatie beschikken door de uitoefening van hun beroep.

Niet eerlijk

In de toelichting schrijft de staatssecretaris dat het kabinet het grote belang van het verschoningsrecht erkent. Het nationale en internationale belang van fiscale transparantie is ook erg belangrijk. Voor die transparantie moet de fiscus beschikken over de feiten die van belang zijn voor belastingheffing en -invordering.

Het is nu al zo dat belastingplichtigen niet zomaar hun hele administratie met advocaten of notarissen kunnen delen. Met als reden om het buiten bereik van de fiscus te houden. Dat geldt wel voor informatie waarover zij beschikken wegens hun vertrouwensfunctie. Dan zijn ook hun cliënten niet verplicht die informatie af te staan.

Uitgangspunt

Dat moet anders stelt het kabinet. Het uitgangspunt is dat stukken die belastingbetalers moeten verstrekken zonder dat er een advocaat of notaris bij is betrokken, ook aan de fiscus moeten worden gegeven door belastingplichtigen die wel een jurist hebben ingeschakeld. Het gaat dan om bijvoorbeeld jaarverslagen, accountantsverklaringen en rekeningafschriften, schrijft Vijlbrief.

Naast de verbeterde transparantie is het ook niet eerlijk dat de ene belastingplichtige zulke stukken niet aan de fiscus hoeft te geven, enkel vanwege de overlegging aan een notaris of advocaat terwijl iedere andere belastingbetaler dat wel moet. Ook moet het beroepsgeheim duidelijker worden. Het recht op geheimhouding geldt alleen voor gegevens en inlichtingen die rechtstreeks verband houden met de juridische dienstverlening. Er kan geen beroep worden gedaan wanneer wordt opgetreden als belastingadviseur, aldus het FD.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Linkedin

Anderen bekeken ook

Nieuws

16 jan 2023

3 Min

Financiën laat cassatie schieten in zaak over springpaard

Het ministerie van Financiën zet niet door in een navorderingsaanslagzaak over de netto-verkoopopbrengst van een springpaard. De eigenaar van het ...    >

Lees meer

Nieuws

13 jan 2023

3 Min

ICT-problemen fiscus kosten jaarlijks honderden miljoenen

De afgelopen tien jaar zijn de ict-uitgaven van de fiscus fors gestegen. In 2022 spendeerde de Belastingdienst maar liefst 849 ...    >

Lees meer

Nieuws

5 jan 2023

2 Min

OM eist drie jaar cel tegen Belastingmedewerker die illegaal gegevens deelde

Tegen de medewerker van de fiscus die ervan wordt verdacht gegevens via zijn werkaccount te hebben doorgespeeld, is drie jaar ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Onze producten
  • Aangiftesoftware
  • Kennisoplossingen
  • Advies en workflow
  • Voor wie zijn wij er?

  • Aan de slag met Nextens
  • Direct starten
  • Nextens Academy
  • Nextens Support
  • Over ons
  • Over Nextens
  • Ontwikkelingen
  • Contact
  • Accountmanagers
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Contactgegevens
Relx Logo
Relx Logo

  • Copyright © 2023 LexisNexis Risk Solutions Group - auteursrecht voorbehouden
  • Nextens is part of Relx and the LexisNexis® Risk Solutions Group portfolio of brands
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacybeleid
  • Cookieverklaring