• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Economie en politiek Wederom kritiek op fiscus vanwege E-herkenning

Nieuws

Economie en politiek, Fiscale vak

Wederom kritiek op fiscus vanwege E-herkenning

Bron: NOS20 jan 20204 min Leestijd

Ondernemers met een besloten vennootschap zijn niet blij met de nieuwe verplichte E-herkenning voor de aangifte bij de Belastingdienst. Voorheen konden ze gratis via de website aangifte doen waar ze nu extra kosten maken, aldus de ondernemers. Het systeem moet nog worden goedgekeurd door de Tweede Kamer.

Dienstverlening

Ondertussen ontvingen al 120.000 ondernemers met een BV een brief met bericht over de nieuwe manier van aangifte doen. Politiek gezien ligt weer een issue bij de fiscus gevoelig. Het inloggen via E-herkenning kan sinds 1 januari. Daarvoor moet een account aangemaakt worden bij een commerciële aanbieder, kosten bedragen tussen de 45 en 50 euro per jaar. Zonder de account kan geen aangifte worden gedaan, dat schrijft NOS.

E-herkenning is een communicatiesysteem waar verschillende overheidsdiensten al mee werken. Het wordt bijvoorbeeld gebruikt voor het aanvragen van vergunningen. Ondernemers kunnen via E-herkenning communiceren met de overheid. Het gaat dus om een dienstverlening. Logisch dus dat er kosten aan verbonden zijn, aldus het ministerie van Financiën.

Principieel onjuist

Oud-hoogleraar belastingrecht Zwemmer van de universiteit van Amsterdam noemt het van de gekke en spreekt van machtsmisbruik door de Belastingdienst. Bovendien is het systeem onwettig omdat het nog niet is goedgekeurd door de Tweede Kamer. Ook stichtingen, goede doelen en organisaties moeten gebruik gaan maken van het systeem.

Het gekke is volgens Zwemmer dat een ondernemer een commerciële partij in de arm moet nemen om aangifte te doen. “Het is principieel onjuist, dat het geld kost om aan je fiscale verplichtingen te doen.”

Geen wettelijke basis

De regeringspartijen ChristenUnie, CDA, VVD en D66 zijn wederom niet blij de de Belastingdienst. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt, alom geprezen voor zijn inzet bij de toeslagenaffaire, zegt ook niet te weten op basis van welke wet de fiscus nu geld vraagt voor het doen van aangifte.

Daarbij is oor partijen als kerkgenootschappen, opgeheven bedrijven en bedrijven uit het buitenland die hier mensen in dienst hebben onmogelijk om E-herkenning aan te vragen. Er is wel begrip in de Kamer voor het feit dat de digitale communicatie beter wordt beveiligd maar er zijn een hoop vragen, aldus NOS.

In een reactie geeft het ministerie van Financiën aan dat de fiscus zich moet houden aan de privacyregels en dat gegevens adequaat moeten worden beveiligd. E-herkenning is daar een middel voor. De fiscus is een van de eerste overheidsdiensten die het middel gaat gebruiken en heeft daarom nu al aan veel ondernemers gevraagd om het aan te schaffen, aldus het ministerie.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

Skyline van Den Haag met rijdende trein in de voorgrond

Nieuws

13 jun 2025

2 Min

Tweede Kamer stemt in met wet tegenbewijsregeling box 3

De Tweede Kamer heeft op 12 juni ingestemd met de zogenoemde Wet tegenbewijsregeling box 3. Daarmee wordt een belangrijke stap ...    >

Lees meer

Koffiebrander in zijn zaak

Interview

19 mei 2025

3 Min

MKB betaalt de prijs voor politieke onzekerheid

Wat zijn de grootste obstakels in het mkb? We spraken er uitgebreid met bedrijfsadviseur Marcel de Joode over.

Lees meer

Vastgoed

Nieuws

19 mei 2025

2 Min

Kabinet wil inhoudingen op minimumloon voor huisvesting volledig afschaffen

Werkgevers mogen vanaf 1 januari 2030 geen geld meer inhouden op het minimumloon voor huisvestingskosten. Dat staat in een ontwerpbesluit ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.