• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Fiscale kennisbank – Naslag
      • Naslag internationaal
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Fiscale AI assistent – Tex
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Structureel verlies lijden met fiscaal motief

Nieuws

Economie en politiek, Fiscale vak, Inkomen en vermogen, Onderneming

Structureel verlies lijden met fiscaal motief

Bron: FD21 dec 20232 min Leestijd
brievenbusfirma's

In Nederland zijn ongeveer 50.000 bedrijven die ieder jaar verlies lijden, wat neerkomt op ongeveer 6% van het totaal aantal bedrijven. Uit een recent onderzoek van het ministerie van Financiën blijkt dat bij circa 7.500 van deze ondernemingen bewust verlies wordt gecreëerd om fiscale redenen.

Geen goederen of diensten of personeel

Het onderzoek concentreerde zich op bedrijven die gedurende minstens tien opeenvolgende jaren verlies hebben geleden, naar aanleiding van een rapport uit 2020 over belastingheffing bij multinationals, schrijft het FD.

De gevoeligheid van belastingheffing bij multinationals komt voort uit het verleden van Nederland als doorsluisland, waar deze bedrijven belasting konden ontwijken. De laatste twee kabinetten-Rutte hebben zich echter ingespannen om van dit imago af te komen. Volgens het ministerie van Financiën heeft slechts een klein deel van het structurele verlies van bedrijven een fiscale oorzaak.

Van de 50.000 bedrijven die in 2019 gezamenlijk €4 miljard verlies leden, is een achtste daadwerkelijk gestopt volgens het onderzoek. Voor de overige 43.000 geldt dat driekwart geen goederen of diensten levert, geen omzet genereert en geen personeel in dienst heeft.

Brievenbusfirma’s

Binnen deze categorie dragen doorstroomvennootschappen, ook wel bekend als brievenbusfirma’s, het grootste financiële gewicht. Van de 1700 van deze firma’s, wat neerkomt op één op de vijf, zijn er structureel verlieslatend. Gezamenlijk vertegenwoordigen ze een balanstotaal van €500 miljard. In het jaar 2019 ontvingen deze brievenbusfirma’s gezamenlijk €21 miljard aan dividenden uit het buitenland. Ze maken gebruik van het uitgebreide netwerk van belastingverdragen in Nederland om deze winstuitkeringen door te sluizen naar derde landen. De onderzoekers benadrukken dat belastingontwijking, zowel in Nederland als in derde landen, ongewenst is.

Belastingparadijzen

Een aparte groep wordt gevormd door 300 verlieslatende ondernemingen die verbonden zijn met belastingparadijzen, wat mogelijk wijst op belastingontwijking, aldus de onderzoekers. Hoewel Nederland bronbelastingen heeft ingevoerd op rente, royalty’s en vanaf 1 januari ook op dividendbetalingen naar deze laag belastende jurisdicties, raken deze heffingen niet de geldstromen die uit deze landen komen. Hierdoor kan Nederland worden gebruikt om belasting te ontwijken in derde landen, volgens het rapport. In 2022 kwam in totaal €10 miljard aan rente, royalty’s en dividenden Nederland binnen vanuit belastingparadijzen.

Directeur-grootaandeelhouder

Wat betreft de langjarig verliesmakende bedrijven met een fiscale achtergrond, vormen vennootschappen van directeuren-grootaandeelhouders (dga’s) de meerderheid. Er zijn ongeveer 2000 van zulke bedrijven die bijna het volledige vermogen uitlenen aan de enige aandeelhouder met een belang van meer dan 5%. Hoewel de geldende regels voorschrijven dat hierover zakelijke rente moet worden betaald, blijkt de Belastingdienst dit nauwelijks te kunnen controleren, zoals vermeld in het rapport.

Zelfs de recent ingevoerde Wet excessief lenen bij eigen vennootschap, die begin dit jaar van kracht werd, biedt weinig oplossing, omdat bijna al deze leningen kleiner zijn dan de grens van vijf ton of vallen onder de uitzondering voor de eigen woning, aldus het FD.

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

kantoorgebouwen

Nieuws

29 nov 2024

2 Min

Europese Rekenkamer: agressieve belastingontwijking blijft groot probleem

De Europese Unie slaagt er nog steeds niet in om belastingontwijking door multinationals effectief aan te pakken. Volgens een nieuw ...    >

Lees meer

Nieuws

4 dec 2023

2 Min

Belastingdienst meer ruimte van Hoge Raad voor afwijking beschikking

De Hoge Raad heeft recentelijk richtlijnen vastgesteld met betrekking tot de situatie waarin de Belastingdienst terugkomt op een eerdere beslissing, ...    >

Lees meer

Belastingparadijs

Nieuws

16 okt 2023

Heffing rente en royalty’s levert onverwachte meevaller op

Sinds 2021 heeft Nederland een belasting ingesteld op rente- en royaltybetalingen van dochterondernemingen van multinationals aan zusterbedrijven in belastingparadijzen. In ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.